Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjność w naukach podstawowych - Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
Redakcja portalu, 02.02.2015
Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii nauk został założony w 1957 roku. W ciągu lat przedmiot zainteresowań naukowych Instytutu ewoluował - od klasycznej biochemii, biofizyki oraz chemii fizjologicznej w kierunku nowoczesnej biologii molekularnej. Jego charakter zmieniał się podążając za zmianami w nauce, jak również aktywnie wyznaczając nowe kierunki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się : genetyka molekularna bakterii i drożdży, mutageneza i reperacja DNA, biologia molekularna roślin, biologia strukturalna oraz bioinformatyka.

Obecnie Instytut zatrudnia ponad 250 pracowników naukowych, w tym 36 z tytułem profesora. Ponad 100 doktorantów należy do Szkoły Biologii Molekularnej afiliowanej przy IBB. Doktoranci uczestniczą w pracach konkretnych grup badawczych, jednocześnie biorąc udział w bogatym programie edukacyjnym opracowanym i prowadzonym przez pracowników naukowych IBB. Dzięki swojej lokalizacji pośród uczelni wyższych, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny w najbliższym sąsiedztwie oraz  kontakty poprzez wspólną kadrę naukową z Politechniką Warszawska i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Instytucie odbywa się kształcenie przyszłych naukowców już na etapie licencjatów i wykonywania prac magisterskich.

Instytut, oprócz wykorzystania środków własnych, aktywnie pozyskuje fundusze w konkursach krajowych i unijnych. Obecnie jest zaangażowany w 31 projektów 5 i 6 Ramowego Programu UE, tym samy stając się najważniejszym pośród instytutów Polskiej Akademii Nauk beneficjentem projektów unijnych. Prowadzone badania podstawowe, dzięki swojemu innowacyjnemu charakterowi, znajdują później zastosowania aplikacyjne.Świadczą o tym  liczne zgłoszenia patentowe, aktualnie 98, a kolejne są w trakcie. Obecnie zespoły Instytutu prowadzą badania nad wirusami, bakteriami, grzybami niższymi, roślinami oraz owadami i  innymi organizmami eukariotycznymi, w tym również człowiekiem.Dzięki szerokiemu wachlarzowi różnorodnych pracowni możliwe jest interdyscyplinarne podejście do każdego problemu. Rozwijane są prace wielkoskalowe objęte genomiką dzięki najnowszej aparaturze do sekwencjonowań masowych i proteomiką  z wykorzystaniem spektroskopii masowej. Wszystkie te badania powiązane są silnym udziałem bioinformatyki. Tworzone są metody analizy sekwencji genów, modele struktur białkowych jak również schematy oddziaływań molekularnych.

KOMENTARZE
Newsletter