Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjne projekty badawcze Selvity
17.02.2011

Innowacyjne struktury biologicznie aktywne Selvity, są efektem prac badawczych prowadzonych na polskich uczelniach, oraz projektów własnych Selvity. Zadaniem Selvity jest prowadzenie projektu do zakończenia fazy badań przedklinicznych.

Od założenia Selvity w 2007 roku naszym najważniejszym priorytetem jest nawiązywanie współpracy partnerskich, które pomogą nam w urzeczywistnieniu wizji naszych naukowców i współpracowników akademickich. Pozwalają nam one zrealizować naszą strategię budowy innowacyjnej firmy zajmującej się kompleksowo odkrywaniem nowych leków." – powiedział Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvity.

Projekty Selvity dotyczą różnych obszarów terapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii, chorób ośrodkowego układu nerwowego i układu immunologicznego.

Niedawno firma otworzyła program SEL24, który obecnieznajduje się w fazie optymalizacji struktur wiodących, natomiast rozpoczęcie badań klinicznych planuje się na rok 2012. "Celem projektu SEL24 jest rozwój cząsteczki o właściwościach przeciwnowotworowych, która mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego oraz guzów litych" - podaje dla portalu biotechnologia.pl Natalia Pawela, Marketing & PR Manager Selevita S.A.

Selvita koncentruje się na poszukiwaniu inhibitorów Kinaz Pim. Kinazy Pim są jednymi z najciekawszych nowych celów terapeutycznych badanych obecnie na świecie przez firmy farmaceutyczne. Według najnowszych doniesień literaturowych, są silnie powiązane z procesami nowotworzenia i rozwojem białaczek, raków prostaty, piersi, trzustki, nerki oraz mózgu. Kinazy te znajdują się w szlakach sygnalizacji komórkowych poniżej tak znanych onkogenów jak kinazy Abl, Jak2, FLT3 i są kluczowymi białkami prowadzącymi do transformacji nowotworowej komórek. Oprócz nadekspresji w wielu rodzajach nowotworów, poziom tych białek koreluje z agresywnością nowotworów i ich zdolnością do tworzenia przerzutów, a także jest markerem świadczącym o złych prognozach leczenia.

SEL24 jest grupą związków będących specyficznymi inhibitorami różnych kinaz Pim. Najlepsze związki z grupy SEL24 są potencjalnie pierwszymi tego rodzaju, silnie specyficznymi inhibitorami kinaz Pim-1, Pim-2 i Pim-3, które hamują ich aktywność już w stężeniach nanomolarnych (IC50 < 10 nM). Inhibicja kinaz Pim idzie w parze z potwierdzoną wysoką aktywnością przeciwnowotworową in vitro w modelach nowotworowych linii komórkowych. Związki z tej grupy zostały przetestowane in vitro na kilkunastu liniach komórkowych, wykazując cytotoksyczny wpływ zarówno na komórki nowotworowe układu krwionośnego, jak i guzów litych. Ponadto, pokazane zostało , iż związki z grupy SEL24 potęgują cytotoksyczny efekt standardowych terapii (tzw. golden standard) podczas testów in vitro. 

Działanie tych substancji zostało także potwierdzone w mysich modelach heteroprzeszczepów in vivo. Związek wiodący, SEL24-1 wykazał niezwykle silne działanie przeciwnowotworowe w czterech różnych modelach mysich xenograftów: estrogenno-odpornego raka piersi, nowotworów układu krwiotwórczego oraz guzów litych układu trawiennego. Dodatkowo, wstępne wyniki wskazują, że SEL24-1 jest nietoksyczny dla komórek i tkanek prawidłowych zarówno in vitro jak i in vivo.

"Sukces w rozwoju cząsteczki wiodącej z grupy związków SEL24, pozwoli na sprzedaż jej do koncernu farmaceutycznego, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań klinicznych będzie mógł wprowadzić tą substancję na rynek jako nowy lek przeciwnowotworowy" -twierdzi Natalia Pawela.

A więc w wyniku projektu ma szanse powstać nowa, innowacyjna i bezpieczna terapia przeciwnowotworowa, mająca potencjalne zastosowanie w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego takich jak białaczki, w tym ostra białaczka szpikowa lub ostra bialaczka limfoblastyczna, oraz guzów litych takich jak nowotwór piersi, prostaty lub trzustki.

Co więcej dotychczasowe wyniki prac pokazują zdolność cząsteczek z grupy SEL24 do potęgowania efektu cytotoksycznego obecnie stosowanych standardowych terapii, co pokazuje iż w przyszłości, lek powstały w wyniku projektu może znaleźć zastosowanie zarówno jako monoterapia lub też w kombinacji z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Według Natalii Paweli "Związek terapeutyczny powstały w wyniku tego projektu jest również innowacyjny pod względem celi molekularnych na jakie oddziałuje, a co za tym idzie jego mechanizm działania jest unikalny, jest on potencjalnie tzw. lekiem „first-in-class”, i może przynieść korzyści terapeutyczne jakich nie przyniósł żaden dotychczas odkryty lek przeciwnowotworowy."

Selvita rozpoczela także w ubieglym roku program SEL103, ktorego celem jest stworzenie terapii objawowej choroby Alzheimera.W ramach realizacji tego projektu Selvita S.A. zdobyła partnera biznesowego - międzynarodową firmę farmaceutyczną Orion Corporation. Zgodnie z umową Selvita będzie odpowiedzialna za zidentyfikowanie oraz wczesny rozwój przedkliniczny związków małocząsteczkowych o potencjale terapeutycznym. Orion przejmie formalny rozwój przedkliniczny leku, próby kliniczne, jak również późniejszy etap komercjalizacji.

Choroby neurodegeneracyjne związane z zaburzeniami funkcji poznawczych, są obecnie jedną z największych chorób cywilizacyjnych i ogromnym obciążeniem społecznym. Wspólny projekt daje szanse na synergistyczne połączenie możliwości obu naszych firm, zwiększając możliwości i wyznaczając jasny cel, jakim jest rozwój nowych, ulepszonych terapii dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera i inne pokrewne” – powiedział Dr. Jukka Salinen, Dyrektor Badań nad Chorobami Centralnego Układu Nerwowego (Head of CNS Research) firmy Orion.

Jesteśmy dumni z zaufania, którym obdarzył nas Orion i chcemy przejść z projektem do fazy prób klinicznych szybciej niż zakładają to obecne praktyki przemysłu biotechnologicznego” – dodał Dr. Nicolas Beuzen, Wiceprezes Zarządu Selvity.

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter