Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inkubatory przedsiębiorczości otwierają się na biotechnologów
20.04.2009
200 tysięcy euro na początek i dodatkowo środki z funduszy unijnych - na takie wsparcie mogą liczyć przyszli biznesmeni, których projekty zwycieżą w konkursie Innowatorzy 2009.
Z prowadzonej pod auspicjami Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości akcji mogą po raz pierwszy w pełni skorzystać biotechnolodzy.

 - Projekty biotechnologiczne wymagają dużych nakładów finansowych, których dotychczas nie mieliśmy - przyznaje Justyna Gaj z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. - To dla nas zupełnie nowa gałąź, ale dzięki środkom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka otwierają się dla biotechnologów i dla nas zupełnie nowe możliwości.

W konkursie mogą wziąć udział nie tylko studenci i absolwenci, ale także doktoranci i pracownicy naukowi wszystkich kierunków. Zainteresowani powinni do 30 czerwca br. zgłosić swój innowacyjny pomysł za pomocą formularza dostępnego na stronie www.innowatorzy.eu. Oprócz opisu przedsięwzięcia organizatorzy wymagają także przedstawienia swojego dotychczasowego doświadczenia.

- Chcemy wspierać osoby, które nie tylko mają wiedzę, ale także żyłkę do biznesu - wyjaśnia Justyna Gaj.

Spośród nadesłanych projektów zostanie wyłonionych 40 najlepszych. Ich autorzy wezmą udział w zajęciach Szkoły Milionerów. Jej celem jest edukacja głównie naukowców z zakresu komercjalizacji wiedzy i prowadzenia biznesu. Trenerzy przygotują ich między innymi do tworzenia produktów i usług. W trakcie ośmiomiesięcznego szkolenia przyszli "milionerzy" będą już testowali w praktyce swój innowacyjny pomysł zakładając własną firmę w ramach inkubatorów. Jednocześnie będą mogli korzystać z indywidulanego doradztwa rzecznika patentowego, brokera finansowego, mentora i coacha. Na dofinansowanie projektu kwotą 200 tysięcy euro będzie mogło ostatecznie liczyć tylko pięciu uczestników, którzy przez cały ten okres udowodnią, że nie tylko mają pomysł, ale także umiejętności, by na nim zarobić.

- Zakładamy jednak, że wszyscy z wytypowanej czterdziestki będą pod koniec w pełni przygotowani do wejścia na rynek i starania się chociażby o fundusze unijne na wsparcie własnych projektów - dodaje Justyna Gaj.

Konkurs Innowatorzy 2009 to jedno z działań w ramach 5-letniego systemowego programu transferu nauki do biznesu.

- Brak współpracy między światem nauki a przedsiębiorcami, bariery prawne czy chociażby nadmierna biurokracja sprawiają, że wielu zdolnych naukowców wyjeżdża za granicę, by tam realizować swoje projekty - mówi Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. - Naszym celem jest wdrożyć taki system współpracy, dzięki któremu nie stracimy już żadnego patentu.

Organizatorzy liczą, że uda im się to dzięki stworzeniu warunków do współpracy między trzema grupami: naukowcami, przedsiębiorcami i utworzonym na ten cel konsorcjum funduszy inwestycyjnych. Więcej o programie na stronie: www.polskaprzedsiebiorcza.pl.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter