W planowanym budynku poznańskiego inkubatora, na powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych, ulokowane zostaną nowoczesne laboratoria - chemiczne, biotechnologiczne i informatyczne. Swoje miejsce znajdzie tam około 20 firm, stawiających na rozwój wysokich technologii.
"Laboratoria będą umożliwiały prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie, a w jednej z części naszego centrum będzie można produkować w krótkich seriach innowacyjne produkty" - dodał Marciniec.
Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W 85 procentach zostanie sfinansowana z budżetu UE i Budżetu Państwa pozostałe pieniądze to środki własne Fundacji.
Poznański Park Naukowo Technologiczny Fundacji UAM to pierwszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Działa od maja 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nowy inkubator znajduje się na liście kluczowych projektów Programu Operacyjnego Innowacyjna Wielkopolska. Projekty kluczowe stanowią ważne z punktu widzenia gospodarki państwa inicjatywy, dlatego ich realizacja została sfinansowana poza trybem konkursowym. Pozostałe projekty kluczowe są realizowane jedynie w dużych miastach akademickich, takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa. Projekt prowadzi do wzrostu liczby nowoczesnych firm technologicznych w Poznaniu, a tym samym do poprawy struktury lokalnej gospodarki. W przyszłości może stać się efektywnym instrumentem marketingu terytorialnego.
red. Anna Stępień
KOMENTARZE