Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR) poprowadzi projekt mający na celu przybliżenie świata nauki do biznesu. Wartość projektu, współfinansowanego ze środków unijnych, to ok. jeden mln zł.
Koordynatorka projektu Katarzyna Jarosz - "Chcemy, aby współpraca między prowadzącymi badania naukowcami a przedsiębiorcami była bardziej efektywna. Dlatego w ramach projektu planujemy m.in. przeprowadzenie szeregu szkoleń dla osób zatrudnionych na wyższych uczelniach. Podczas seminariów dowiedzą się m.in., jak pozyskiwać finansowanie dla swoich badań oraz jak współpracować z biznesmenami".
Podkreśliła, że stworzony zostanie również katalog ofert technologicznych. Zawierać on będzie listę patentów, które zainteresowany przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać oraz badań, które będzie mógł zlecić konkretnym ośrodkom naukowym.
Jak wynika z danych przedstawionych przez MNiSW, rocznie wszystkie polskie uczelnie na sprzedaży efektów swoich prac badawczo-rozwojowych zarabiają około 100 milionów dolarów. To mniej niż roczny przychód tylko jednego amerykańskiego uniwersytetu - University of Columbia. W 2009 roku dzięki efektom prac swoich zespołów naukowych uzyskał on aż 143 miliony dolarów.
Kolejnym elementem koniecznym dla poprawienia stopnia komercjalizacji jest "transmisja informacji" między nauką a biznesem, tak by firma wiedziała, czy jest w Polsce instytucja naukowa, która może szybko dostarczyć produkt czy technologię, której potrzebuje.
W projekcie, który jest współfinansowany z unijnego programu Kapitał Ludzki, udział weźmie ok. 150 pracowników placówek naukowych z całego regionu. Jego realizacja zakończy się w 2012 r.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE