Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
In silico w Adamedzie
02.10.2008
Adamed – jako jedna z pierwszych w kraju wykorzysta narzędzia bioinformatyczne do prowadzenia badań nad nowymi lekami.
W tym celu firma utworzyła nową pracownię - Badań In Silico, która posłuży projektowaniu nowych związków chemicznych z zastosowaniem zaawansowanych technik matematycznych i informatycznych.

Adamed zamierza skorzystać z możliwości jakie oferuje współczesna bioinformatyka. W związku z tym, w obrębie Działu Biologii firmy utworzona została Pracownia Badań In Silico. Zatrudnieni w niej naukowcy zajmują się projektowaniem związków chemicznych jeszcze przed ich wytworzeniem. Pracownia służy poszukiwaniu leków, które zostaną wykorzystane w terapii głównych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nowotworów oraz chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Pracownia Badań In Silico jest profesjonalnie wyposażoną jednostką badawczą, w której możliwe jest pełne przeprowadzenie procesu projektowania molekuł o wysokim potencjale terapeutycznym i przekazanie ich modeli do dalszych badań.

Prowadzenie prac badawczych w Pracowni Badań In Silico umożliwia zwiększenie liczby ocenianych pod kątem aktywności terapeutycznej związków z kilku do kilkuset tysięcy. Poszerzenie skali badań jest możliwe dzięki modelowaniu molekularnemu opartemu o techniki obliczeniowe, służące modelowaniu i przewidywaniu własności cząsteczek lub układów ponadcząsteczkowych oraz wstępnej selekcji molekuł dokonywanej z wykorzystaniem światowych bibliotek związków i naukowych baz danych dostępnych poprzez Internet.

Naukowcy wykorzystujący narzędzia bioinformatyczne wykorzystują także moce spontanicznie tworzonych przez wolontariuszy sieci obliczeń rozproszonych. Na świecie do podobnych projektów można zaliczyć projekt Rosetta@home, zajmujący się poszukiwaniem nowych leków przeciwnowotworowych oraz  Folding@home, w podobnych celach symulujący zwijanie białek.

Korzystanie przez naszych naukowców z narzędzi bioinformatycznych redukuje liczbę koniecznych do przeprowadzenia badań w Laboratorium Chemicznym i usprawnia proces badań nad nowymi lekami” - mówi Małgorzata Korpusik, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w firmie Adamed.

Wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych oraz specjalistycznych symulatorów pozwala zaprojektować właściwości cząsteczek chemicznych i przewidzieć ich zachowanie w organizmie człowieka za nim związek zostanie wytworzony w świecie rzeczywistym.

Źródło: ADAMED
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter