Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Implant na miarę - innowacyjna metoda znalazła zastosowanie w praktyce medycznej
11.12.2012

O dotychczasowych i planowanych działaniach Pracowni Implantów Indywidualnych w łódzkim Bionanoparku opowiada nam jeden z pomysłodawców projektu - dr Marcin Engalal.

Biotechnologia.pl: Co należy rozumieć pod pojęciem implant indywidualny?

dr Marcin Engalal: Najłatwiej jest to porównać z garniturem szytym na miarę. Większość implantów jest przygotowywana jako pewnego rodzaju szereg. Z implantami indywidualnymi jest inaczej. Pacjent ma wykonywane badanie tomografii komputerowej. Na postawie takiego badania, po konsultacji z chirurgami, dopasowujemy implant na miarę dla konkretnego pacjenta. Na początku przygotowujemy wirtualny model struktury anatomicznej. Następnie  za pomocą drukarki 3D wykonujemy fizyczny model struktury. W następnym kroku, chirurg wykorzystując ten model dokładnie dopasowuje do jego powierzchni odpowiedni materiał rekonstrukcyjny, często siatkę tytanową. Implant indywidualny  jest przeznaczony dla konkretnego pacjenta i jest tworzony na podstawie jego własnej anatomii, dzięki temu będzie idealnie do niego pasował.

Jak długo trwa praca nad wytworzeniem modelu?

Praca nad wytworzeniem modelu trwa od trzech dni do maksymalnie dwóch tygodni. System rekonstrukcji oczodołów mamy już tak dobrze opracowany, że ten czas oczekiwania na implant jest naprawdę krótki.

Jakie są zalety wytworzonych implantów?

Lepiej pasują do danego ubytku, szczególnie u pacjentów, którzy mieli jakieś rozległe urazy, gdzie część kości było przesuniętych. Ciężko jest dopasować  implant w trakcie zabiegu, my możemy to wirtualnie dopracować , a później fizycznie przygotować do pacjenta. Efekt dopasowania implantu jest lepszy, bardziej funkcjonalny jak i estetyczny. Nie trzeba przygotowywać implantu w trakcie zabiegu, przez co czas zabiegu jest znacznie krótszy. Jest to innowacyjny sposób przeprowadzania zabiegów.

Czy zabieg  ten  jest w  100% bezpieczny dla pacjenta?

Nie ma zabiegu w 100 % bezpiecznego. Stosowanie indywidualnych implantów nie zwiększa ryzyka związanego z zabiegiem, a nawet pozwala na obniżenie tego ryzyka. Potencjalne problemy najczęściej są rozwiązywane na etapie dopasowania wirtualnego, co eliminuje je z procesu zabiegu. Nasze działania zwiększają maksymalnie szanse na to by nie było ewentualnych powikłań.

Macie Państwo stałą ofertę, a jakie prace badawczo-rozwojowe są obecnie prowadzone, jakie produkty planujecie Państwo wprowadzić?

W tej chwili mamy już w ofercie implanty do rekonstrukcji oczodołów i implanty do rekonstrukcji ubytków czaszki, przyszłościowo myślimy też nad innymi pomysłami.

Jak oceniają Państwo swoje szanse na późniejsze wdrożenie tych projektów?

Myślę, że nie będzie z tym problemu, mamy dużo czasu na sprawdzenie takich produktów.

Jak finansujecie Państwo te badania, czy korzystają Państwo z funduszy Unii Europejskiej?

Projekt Bionanoparku współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej, a pracownia implantów jest jego częścią.

Czy są jakieś problemy z wdrożeniem implantów do szpitali?

Pierwsze implanty na miarę zastosowane zostały w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi, obecnie wykorzystywane są głownie w szpitalu im. WAM. Nasze dalsze działanie polega na tym, aby rozprzestrzenić je do innych szpitali.

Czy współpracują Państwo z innymi ośrodkami w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych?

W chwili obecnej można powiedzieć, że współpracujemy głównie z Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Łódzką. Prowadzone są również konsultacje mające na celu stworzenie zespółu, który zajmowałby się nowymi pomysłami, a do tego są potrzebne osoby z różnym doświadczeniem. Jesteśmy otwarci na różne propozycje współpracy.

Według projektu nowej dyrektywy Komisji Europejskiej implanty medyczne powinny być poddane ścisłej kontroli producentów. Czy są przeprowadzane testy kontrolne  na implantach indywidualnych?

Nasze wyroby zgłoszone zostały do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a same implanty wykonywane są z materiałów posiadających atesty medyczne. Przez nas kontrolowany jest proces produkcji i produkt finalny.

W jakim kierunku zmierza obecnie implantologia?

Implanty indywidualne są coraz bardziej powszechne. Technologia wytwarzania implantów również stała się bardziej dostępna. Szczególnie w stomatologii można zaobserwować  największy postęp w zastosowaniu implantów indywidualnych. Natomiast celem naszej pracowni jest wspomaganie działalności klinicznej jednostek medycznych w zakresie przygotowywania implantów na miarę dla indywidualnych pacjentów. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania implantami przygotowywanymi na miarę dla konkretnego pacjenta.

 

Rozmawiały Bogumiła Kroczyńska oraz Kamila Klajman

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter