Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Hungarian Biotechnology Association - unikatowy przykład współpracy nauki z biznesem
21.03.2011

WĘGIERSKIE STOWARZYSZENIE BIOTECHNOLOGII (HBA) zostało założone przez pionierskie firmy biotechnologiczne na Węgrzech. Obecnie HBA to główny reprezentant kraju oraz najbardziej znana organizacja biotechnologiczna w Europie. To komercyjne europejskie centrum biotechnologii poparte inwestycjami kapitałowymi.

Na świecie można zauważyć silnie wzrastającą pozycję rynkową innowacji biotechnologicznych. Także Europa od wielu lat koncentruje się na procesie zwiększania konkurencyjności i innowacyjności swojej gospodarki. Do tych planów doskonale pasuje idea Hungarian Biotechnology Association. Podstawowy cel stowarzyszenia to synergia w różnych obszarach działalności między przedsiębiorstwami, a środowiskiem naukowym. HBA wspiera projekty badawczo-rozwojowe i zapewnia pomoc w ich realizacji, współtworzy modele biznesowe i organizuje finansowanie, dzięki czemu korzyści są odczuwalne na wielu płaszczyznach zarówno dla firm biochnologicznych jak i ich partnerów biznesowych. Projekty krajowe i międzynarodowe Węgierskiego Stowarzyszenia mają usprawnić także relacje firm innowacyjnych z władzami Węgier i rządów europejskich, oraz organizacji pozarządowych.

Stowarzyszenie od kilku lat uczestniczy w organizowanym w Polsce BioForum promującym rozwój biotechnologii i farmacji w krajach Europy Środkowej. Impreza ta stanowi doskonałe miejsce do nawiązywania bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedstawicielami nauki i innowacyjnego biobiznesu oraz tworzenia sieci współpracy pomiędzy śrdokowoeuropejskimi firmami biotechnologicznymi. HBA jest ponadto członkiem wielu międzynarodowych organizacji biotechnologicznych, takich jak EuropaBio, Biotechnology Industry Organization czy Europejska Federacja Biotechnologii. Kluczowym elementem współpracy jest stworzenie innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy poprzez wspieranie prorynkowych badań i rozwoju oraz tworzeniu niezbędnej infrastruktury i promocji transferu technologii.Stowarzyszenie odnosi w tej dziedzinie ogromne sukcesy, co potwierdza fakt, że Węgry znajdują się w czołówce krajów przodujących w sektorze biotechnologii regionu Europy Środkowej.  

Hungarian Biotechnology Association składa się z ponad 100 członków, wśród których są przedstawiciele firm nauk przyrodniczych, uczelnie wyższe, spin-off, reprezentanci prawa i organizacji non-profit. Organizacja jest otwarta zarówno dla krajowych jak i międzynarodowych przedsiębiorstw, instytucji badawczych, uczelni i inwestorów nastawionych na wspieranie przemysłu biotechnologicznego. Stowarzyszenie promuje działalność swoich członków regularnie rozpowszechnianie wiadomości na temat sektora biotechnologii, a także poprzez organizację imprez szkoleniowych, wyszukiwanie i wspieranie nowych inwestycji, by zapewnić swoim współpracownikom korzystne możliwości marketingowe. HBA motywuje naukowców uczelni publicznych do tworzenia własnych firm, a doktorantów do wykonywania badań na rzecz firm prywatnych. Węgierski rynek biotechnologiczny charakteryzuje się szerokim zakresem usług badawczo-rozwojowych, a outsourcing jest idealnym rozwiązaniem dla zlecających badania dużych firm. 

Węgry posiadają ogromny potencjał i stale rozwijający się rynek nowych produktów, technologii i usług. Węgierskie Stowarzyszenie Biotechnologii przekonało swoich rodaków, że przemysł nie ogranicza się do zmiany sposobu wytwarzania czy tez ulepszania juz istniejących produktów, lecz umożliwia tworzenie produktów zupełnie nowych, a finansowanie nauki, badań i rozwoju to najlepsza inwestycja w przyszłość i rozwój gospodarki narodowej. Na Węgrzech zlokalizowane są prężne centra diagnostyki i badań analitycznych, a badania naukowe i bioinformatyka odgrywają główną rolę w rozwoju kraju. Obecnie na rynku węgierskim plasuje się 45 firm biotechnologicznych, natomiast inwestycje w biotechnologię kształtują się na poziomie 7 mln Euro.

Węgry to idealne środowisko do współpracy Biotechnologii i Inwestycji. Z jednej strony mamy tutaj duży rynek wewnętrzny, a z drugiej  – stopniowo powiększającą się konkurencję. Węgry reprezentują firmy wiodące w produkcji farmaceutyków takie jak Teva, Sanofi-Aventis, GSK, czy Servier. Teraz przyszedł czas by ten rynek zdominowała biotechnologia. Zachętą do realizacji projektów badawczych jest tutaj przychylne nastawienie do innowacji w kręgach politycznych. Rozwój biotechnologii jest postrzegany przez rząd Węgierski jako priorytet. Nieocenionym wsparciem jest Węgierska Agencja Rozwoju Inwestycji i Handlu (ITD Węgry), oferująca dotacje z instytucji rządowych i samorządowych, ulgi podatkowe (20% ulgi dla firm B+R), szkolenia i wzrost ilości miejsc pracy. Projekty kwalifikujące się do tych świadczeń, mogą liczyć na pomoc w budowie nowych ośrodków badawczo-rozwojowych oraz realizację procesu produkcyjnego. Dodatkowo od momentu przystąpienia Węgier do Unii Europejskiej ujednolicono normy prawne.Takie udogodnienia sprzyjają polepszeniu sytuacji rynkowej oraz ekonomicznej państwa.

Biotechnologia jest jedną z głównych gałęzi gospodarki światowej i na całym świecie kluczowe znaczenie ma współpraca w tej dziedzinie. Węgierskie Stowarzyszenie Biotechnologii tworzy platformę do wymiany doświadczeń, dzięki czemu dynamiczny i dobrze ukierunkowany rozwój tej nauki będzie podstawą do stworzenia konkurencyjnej biogospodarki w Europie Środkowej. 

Artykuł napisany we współpracy z Panem Nora Gaal, przedstawicielem Hungarian Biotechnology Association.

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
Newsletter