Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Hormon miłości pomaga schudnąć
Hormon miłości pomaga schudnąć
W leczeniu otyłości stosuje się różne metody, przy czym sposób postępowania uzależniony jest od stopnia jej zaawansowania oraz innych schorzeń towarzyszących. Na tegorocznym 97. Zjeździe Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego zaprezentowano nową, dość zaskakującą, metodę w walce z nadwagą. Wykorzystuje się w niej oksytocynę, zwaną hormonem miłości.

Oksytocyna produkowana jest przez podwgórze i uwalniana do krwi w odpowiedzi na określone sygnały płynące z kobiecych piersi, pochwy lub macicy.

Działanie oksytocyny wiąże się przede wszystkim z wytwarzaniem emocjonalnej więzi pomiędzy matką i dzieckiem tuż po narodzinach. Hormon ten wpływa również na potrzebę bliskości i przywiązanie obojga rodziców. Okazuje się, że działanie oksytocyny ma związek nie tylko z uczuciami.

– Konieczne są dalsze badania, ale myślę, że terapia oksytocyną jest obiecująca w leczeniu otyłości oraz i jej metabolicznych komplikacji - mówi dr Elizabeth Lawson z Harvard Medical School.

Badania przeprowadzono na 25 zdrowych mężczyznach, wśród których średnia wieku wynosiła 27 lat. Część badanych miała prawidłową wagę, inni natomiast charakteryzowali się wagą wyższą od prawidłowej lub otyłością.

Mężczyznom losowo przyznawano pojedynczą dawkę aerozolu zawierającego hormon lub  placebo. Wykorzystano syntetyczną oksytocynę firmy Novartis, którą podawano im na czczo, w sposób donosowy. Godzinę po aplikacji, mężczyznom podawano śniadanie, które sami sobie wybrali. Posiłek składał się z dwóch dań. Następnie mierzono ile kalorii „zjadł” każdy z badanych.

Eksperyment był powtarzany, przy czym w trakcie drugiego podejścia każda osoba dostawała inny specyfik. Mężczyźni, którzy w pierwszym doświadczeniu otrzymali aerozol zawierający oksytocynę, w drugim aplikowali sobie placebo. Nie było różnic pomiędzy ilością jedzenia, jaką spożywali w ciągu 3 dni przed każdym z eksperymentów.

 

Badania wykazały, że mężczyźni, którym została podana oksytocyna „zjadali” przeciętnie 122 kalorie i 9 gramów tłuszczów mniej w porównaniu z grupą poddaną działaniu placebo. Ponadto, wydaje się, że oksytocyna przyspiesza metabolizm. Uzyskane wyniki dowodzą, że obecność hormonu związana jest ze zwiększeniem zużycia tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Naukowcy przekazali, że badani mężczyźni nie dostrzegli zmian w swoim apetycie po aplikacji aerozolu w obu eksperymentach. Po badaniach krwi, nie stwierdzono również wpływu „specyfików” na hormony regulujące apetyt. Jak twierdzi dr Lawson, w obliczu tych wyników sposób, w jaki oksytocyna wpływa na podaż kalorii wciąż pozostaje niewyjaśniona.

Badania przedkliniczne wskazują, że hormon ten wpływa na szlaki redukcji apetytu w mózgu. Dr Lawson zwraca jednak uwagę na efekt oksytocyny zależny od płci. Dlatego istotne będą również badania w odniesieniu do kobiet.