Badania naukowe wykazały, że hodowle komórkowe prowadzone w trójwymiarze znacznie bardziej odzwierciedlają warunki panujące w ludzkim organizmie. To stwarze duże mozliwości wykorzystania ich w tworzeniu nowych technologii czy leków.
Obecnie testuje się większość terapeutyków na hodowlach komórkowych załóżonych w technologii dwuwymiarowej, mimo że komórki hodowane na podłożach płaskich mają zmieniony metabolizm czy ekspresję genów. Butelki hodowlane czy szalki Petriego stanowią najbardziej popularne miejsca namnażania komórek. Niestety nie do końca odzwierciedlają naturalne warunki jakie panują w organizmie człowieka. W rzeczywistości, komórki rosną na różnorodnych poweirzchniach w otoczeniu białek czy w sąsiedztwie innych komórek. Ponadto, nieustannie mają kontakt z tlenem, hormonami i licznymi innymi strukturami. Biorąc pod uwagę całość - funkcjonują w skomplikowanym, złożonym środowisku.
Gdzie hodowle 3D znajdują zastosowanie?
- inżynieria tkankowa
- badania farmakologiczne i onkologiczne
- badania nad komórkami macierzystymi
Dzięki technice 3D warunki dla funkcjonowania komórek są jak najbardziej zbliżowne do tych panujących w żywym organizmie przez co wydajnosć hodowli zostaje znacznie zwiększona. Ponadto, komórki te mają bardziej zbliżoną odpoweidź fizjologiczną na substancje bioaktywne niż w przypadku tradycyjnych, dwuwymairowych hodowli.
Mgr Martyna Sobacińska, przedstawiciel naukowy firmy Biomibo, opowiada o korzyściach wynikających ze stosowania hodowli 3D.
KOMENTARZE