Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GPW wprowadza akcje Genomtec do obrotu na NewConnect
GPW wprowadza akcje Genomtec do obrotu na NewConnect

Genomtec SA, zajmująca się technologią medyczną, specjalizująca się w izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, znajdującej zastosowanie zarówno w diagnostyce klinicznej w miejscu opieki nad pacjentem – POCT, jak i szybkich testach genetycznych, po zakończeniu z sukcesem oferty publicznej i pozyskaniu 8 mln zł jest na ostatniej prostej przed debiutem na NewConnect. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie właśnie podjęła uchwałę o wprowadzeniu akcji Genomtec do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółki, debiut odbędzie się w I kwartale br. i planowany jest na marzec.

Pod koniec października ubiegłego roku Genomtec zakończył swoją pierwszą ofertę publiczną obejmującą akcje serii J. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Spółka z powodzeniem uplasowała wszystkie 730 tys. akcji po maksymalnej cenie 11 zł za jedną akcję. Inwestorzy docenili prezentowaną strategię spółki, w tym plan rozwoju flagowego projektu – platformy diagnostycznej Genomtec ID. Inwestorzy zadeklarowali zainteresowanie akcjami na kwotę powyżej 50 mln zł, czyli kilkukrotnie przewyższającą wartość emisji. Poza środkami od inwestorów spółka finansuje swój rozwój, wykorzystując granty i dotacje. Do tej pory pozyskała ponad 17 mln zł wsparcia w formie dotacji i grantów od szeregu instytucji, w tym NCBR i PARP.

– Jesteśmy na ostatniej prostej przed naszym debiutem. Wprowadzenie akcji Genomtec do obrotu giełdowego jest zwieńczeniem etapu związanego z pozyskaniem finansowania od inwestorów giełdowych. Pozyskane środki w ramach IPO pomogły nam zdynamizować cały proces powstania platformy Genomtec ID. Wyczekiwany przez inwestorów debiut planujemy w marcu, a dokładna data zostanie niebawem ogłoszona – mówi Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

Pozyskane środki z emisji są przeznaczane na przygotowanie do komercjalizacji i masowej produkcji platformy Genomtec ID, czyli mobilnego systemu diagnostycznego, który działa w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT® – bazującą na technice izotermalnej amplifikacji (namnażania) materiału genetycznego (LAMP) z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów.

– Naszym rewolucyjnym urządzeniem będziemy w stanie zapewnić dostęp do szybkiej i precyzyjnej diagnozy genetycznej i to w miejscu bliskim pacjentowi, np. w przychodni u lekarza rodzinnego. Prace nad Genomtec ID idą zgodnie z planem. Obecnie jesteśmy na etapie industrializacji analizatora we współpracy z naszym zagranicznym partnerem CDMO. Jest to kolejny krok milowy przybliżający nas do komercjalizacji – podsumowuje Jarosław Oleszczuk, członek Zarządu Genomtec.

Urządzenie mieszczące się w jednej dłoni pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium przez wykwalifikowany personel. System będzie w stanie przeprowadzić test m.in. w wykrywaniu infekcji dróg oddechowych czy chorób przenoszonych drogą płciową nawet w 15 minut. Docelowo system Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem, np. w gabinetach lekarskich, na oddziale ratunkowym, a nawet w aptece.

Genomtec to również producent ultraszybkich testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice RT-LAMP. Spółka zbadała efektywność diagnostyczną swojego najbardziej zaawansowanego produktu – testu dwugenowego (Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit). Badania wykazały, że test jest w stanie wykryć wszystkie trzy nowe szczepy SARS-CoV-2 (brytyjski, południowoafrykański oraz brazylijski) z tym samym wysokim poziomem precyzji, jak w przypadku pierwotnego szczepu wirusa. Obecnie spółka zakończyła etap badań wewnętrznych nad testem do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbki śliny. Uzyskane wyniki wskazują, że jest to test o jednym z najniższych limitów detekcji na świecie, wynoszącym jedynie dwie kopie wirusa w mieszaninie reakcyjnej.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/gospodarka-zysk-3213967/

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter