Gigant biotechnologii znowu w tarapatach
Genzyme, mający swą siedzibę w Cambridge gigant biotechnologiczny, poświęcił pół roku na potrzeby odbudowania swej pozycji po poważnym skażeniu linii produkcyjnej. Obecnie napotyka podobny problem.
Choroby, które leczy się przy użyciu leków Genzyme są rzadkie i nalezą do grupy Lizosomalnych Chorób Spichrzeniowych*. Cerezyme, najlepiej sprzedający się lek spośród obecnych w portfelu Genzyme substancji terapeutycznych, używany jest przez 5500 osób, natomiast fabrazyme przez 2500. Cerezyme stosuje się w chorobie Gauchera (odkładanie się substancji tłuszczowych w wątrobie, śledzionie i innych organach). fabrazyme leczy się chorobę Fabrego - w tym przypadku unika się odkładania substancji tłuszczowych w oczach i nerkach.
Znalezione cząstki obcego materiału zostały zidentyfikowane w ok 1% porcji leków.
*Większość lizosomalnych chorób spichrzeniowych (LChS) jest spowodowana zaburzeniem kwaśnej hydrolizy endogennych substancji wielkocząsteczkowych w lizosomach, czego efektem jest gromadzenie się substratu. Cechą charakterystyczną tych chorób są zmiany w wielu narządach i zawsze postępujący przebieg, chociaż tempo progresji bywa różne. Zajęcie układu siateczkowo-śródbłonkowego powoduje szczególne powikłania hematologiczne; u chorych stwierdza się powiększenie wątroby i śledzony oraz cytopenię (za Medycyna Praktyczna)
KOMENTARZE