Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genom bakterii wywołujących rzeżączkę (Neisseria gonorrhoeae) zawiera fragmenty ludzkiego DNA
02.03.2011

   Badacze z Northwestern University odkryli, że transfer genów pomiędzy ludzkim DNA, bakterią musi być niedawnym wynalazkiem ewolucji.

   Dotychczas wiadomym było istnienie transferu pomiędzy różnymi bakteriami, czy na linii bakterie – drożdże, ale informacja o „pobieraniu” ludzkiego DNA przez bakterie ro nowość. Dwoinki rzeżączki zaadaptowały się w ten sposób do przetrwania w gospodarzu. "Ludzkie DNA u bakterii to duże zaskoczenie" - powiedział Mark Anderson, kierownik zespołu badawczego. "Ta bakteria musiała pokonać wiele przeszkód w celu pozyskania ludzkiego DNA".

   Transfer ludzkich genów do genomu dwoinki rzeżączki odkryty został podczas sekwencjonowania 14 izolatów tej bakterii. U trzech z nich odkryto fragment DNA identyczny z ludzkim fragmentem L1. Następnie stwierdzono, że fragment ten obecny jest u 11% izolatów tej chorobotwórczej bakterii. 

   Nie poznano celu transferu ludzkiego DNA do genomu baterii, jednak istnienie transferu wskazuje na możliwość powstawania nowych szczepów.

   Rzeżączka jest choroba, którą zaraża się co roku ok. 50 mln ludzi na świecie. Oprócz tego, że nie leczona może stać się przyczyną niepłodności, bakteria ta może również poprzez krwioobieg zaatakować inne narządy powodując zapalenie stawów, zapalenie wsierdzia. Choroba jest charakterystyczna tylko dla ludzi, i jest przy tym jedną z najstarszych, znanych chorób przenoszonych przez kontakty seksualne.
Obecnie istotnym zagadnieniem jest ustalenie jakie mechanizmy obronne dwoinki rzeżączki chronią ją przed ludzkim układem odpornościowym. 


   Mechanizm transferu ludzkiego DNA do bakterii musiał powstać niedawno. W badaniach przeprowadzonych na innej bakterii z rodzaju Neisseria – Neisseria meningtitdis (wywołuje zapalenie opon mózgowcyh), wykazano brak ludzkiego DNA w genomie tej bakterii. Bakteria ta na poziomie genetycznym jest do dwoinki rzeżączki bardzo podobna. 
Następne etapy badań zmierzają w celu znalezienia zadań jakie ma pełnić ludzki fragment DNA w komórce bakteryjnej.

Źródło: www.sciencedaily.com

Oprac. Angelika Kozłowska

KOMENTARZE
Newsletter