Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gdański naukowiec wyizolował genom wirusa SARS-CoV-2
Gdański naukowiec wyizolował genom wirusa SARS-CoV-2

Do międzynarodowej bazy danych trafił genom wirusa SARS-CoV-2 wyizolowany przez gdańskiego naukowca dr. Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Badacz jako pierwszy w kraju uzyskał pełną sekwencję genetyczną bezpośrednio od polskiego pacjenta.

Fot. Dr Łukasz Rąbalski z MWB UG i GUMed (materiały prasowe)

 

Tym pacjentem był 48-letni mężczyzna, który był hospitalizowany w Gdańsku. Materiał został pobrany na początku kwietnia. Prace prowadzone były w Pracowni Biologii Molekularnej "Diagnostyka", znajdującej się w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Po umieszczeniu wyników w bazie danych GISAID, kolejnym etapem będzie analiza tych danych. Zdaniem naukowca, im więcej będzie danych z różnych stron świata, tym szybciej będzie można zaplanować skład szczepionki oraz leków, a także określić, z jakim podtypem wirusa się zmagamy, skąd się pojawił, czy mutował itd. Dr Łukasz Rąbalski już pracuje nad wyizolowaniem wirusa u kolejnych 28 pacjentów na Pomorzu.

Źródła

www.radiogdansk.pl

KOMENTARZE
Newsletter