Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fizyka pomaga wyjaśnić, co dzieje się na powierzchni komórek. Obiecujące wyniki polsko-chińskiej współpracy naukowej
Fizyka pomaga wyjaśnić, co dzieje się na powierzchni komórek. Obiecujące wyniki polsko-chiń

Komórki muszą nieustająco rozróżniać ogromną liczbę substancji oraz uczestniczyć w interakcjach międzykomórkowych. Poznanie mechanizmów tych procesów jest bardzo ważne dla rozwoju immunologii. Okazuje się, że na wiele nurtujących pytań związanych z tym zagadnieniem mogą odpowiedzieć fizycy badający zjawiska zachodzące na powierzchni komórek.

 

 

Współpraca naukowców z Instytutu Fizyki PAN, Uniwersytetu w Nanjing oraz Chińskiej Akademii Nauk doprowadziła do uzyskania danych, które pozwalają lepiej zrozumieć to, co dzieje się podczas kontaktu powierzchni błon dwóch komórek. Poznanie tych oddziaływań jest istotne dla rozwoju medycyny, a szczególnie immunoterapii. Badacze wykorzystali w pracy metody fizyki statystycznej i obliczeniowej. Ich zastosowanie pomogło zbadać wpływ interakcji międzykomórkowych na rozmiar i stabilność tratw lipidowych. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nano Letters”.

 

Znaczenie oddziaływań międzykomórkowych

Komórki biologiczne, aby przetrwać oraz współpracować w tworzeniu organizmu, muszą wykazywać zdolność reagowania na różne bodźce. Z tego względu w ich błonach osadzone są receptory wykrywające cząsteczki, a następnie przekazujące informacje o ich obecności do wnętrza komórki. ​​Niektóre z nich łączą się z tratwami lipidowymi, które są małymi (średnica od 10 do 200 nm) skupiskami molekularnymi wzbogaconymi w sfingolipidy, cholesterol i białka. Oddziaływania międzykomórkowe mogą prowadzić do agregacji receptorów stowarzyszonych z tratwami lipidowymi. W pracach badawczych naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób te struktury reagują na kontakt z powierzchnią innych komórek? Poznane mechanizmy uczestniczą w wyzwalaniu reakcji komórkowej w odpowiedzi na bodziec.

Opublikowane wyniki prac badawczych wnoszą duży wkład w zrozumienie procesów fizycznych związanych z wyzwalaniem reakcji komórkowej w trakcie kontaktów międzykomórkowych. Chodzi tutaj między innymi o mechanizmy pozwalające na odróżnianie komórek „własnych” od „obcych”. Dane te pomagają lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje układ odpornościowy, np. w jaki sposób limfocyty rozpoznają potencjalne zagrożenie. Informacje te mają szanse zostać wykorzystane przy projektowaniu nowych metod immunoterapii.

Źródła

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80361%2Cfizyka-na-powierzchni-komorek-biologicznych.html

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.nanolett.9b04596

KOMENTARZE
Newsletter