Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europejska Karta Badacza - wdrożenie i promocja
20.11.2008
20 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja „Europejska Karta Badacza - wdrożenie i promocja" zorganizowana z okazji podpisania przez warszawski Instytut Lotnictwa Karty oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Gospodarzem spotkania był Instytut wspólnie ze Stowarzyszeniem Narodowych Instytutów UE EREA.

- Jest wysoce uzasadnione, aby zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące Karty i Kodeksu upowszechniać w Polsce. Bardzo się cieszę, że kolejna jednostka badawczo-rozwojowa w Polsce zdecydowała się podpisać te dokumenty, a przede wszystkim stosować w swojej działalności zawarte w nich postulaty. Zdecydowanie warto podjąć próbę pełnego wprowadzenia takich standardów we wszystkich jednostkach naukowych w Polsce - powiedziała sekretarz stanu w MNiSW prof. Maria Elżbieta Orłowska uczestnicząca w Konferencji. Podczas spotkania dyskutowano o promowaniu idei Karty i Kodeksu w polskich jednostkach badawczo-rozwojowych, a także o możliwościach wprowadzenia zaleceń Karty we wszystkich jednostkach badawczych. Mówiono również o znaczeniu Karty w aspekcie zwiększenia konkurencyjności i mobilności polskich badaczy w UE.

Europejska Karta Badacza ustanawia ogólne zasady i wymagania określające zadania, odpowiedzialność oraz uprawnienia naukowców, ich pracodawców oraz grantodawców we wzajemnych relacjach. Jej celem jest zapewnienie przyjaznych warunków pracy sprzyjających rozwojowi kariery naukowej. Karta skierowana jest do naukowców w Unii Europejskiej na wszystkich etapach kariery naukowej i obejmuje swoim zakresem wszystkie dziedziny badań w sektorze państwowym i prywatnym, niezależnie od charakteru stanowiska i zatrudnienia, statusu prawnego pracodawcy lub typu organizacji bądź instytucji, w której prowadzone są badania.

Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych obejmuje ogólne zasady i wymagania, do których powinni stosować się pracodawcy i/lub grantodawcy przy mianowaniu lub rekrutacji naukowców. Zasady te i wymagania, powinny zagwarantować przestrzeganie takich wartości jak przejrzystość procesu rekrutacji oraz równe traktowanie wszystkich kandydatów.

Przystąpienie do Karty i Kodeksu oznacza, włączenie się w proces realizacji wspólnych celów określonych w obu dokumentach. Kartę i Kodeks podpisało już około 200 organizacji. 29 września 2008 r. w Brukseli w obecności Janeta Potočnika, Komisarza UE ds. Badań i Rozwoju, podpisał ją dyrektor Instytutu Lotnictwa, dr inż. Witold Wiśniowski.

Treść Europejskiej Karty Badacza.

Materiały MNiSW

KOMENTARZE
Newsletter