Co zrobiło na was największe wrażenie podczas BioForum?
"BioForum to idealne miejsce na wymianę pomysłów pomiędzy Europą i Azją."
"To było miłe móc zobaczyć tak różny od naszego kraj. W Europie patrzy się na wszystko z innej perspektywy."
"Rynek europejski jest bardzo wszechstronny."
Co najbardziej podoba wam się w Polsce?
"Pogoda – nie jest ani za gorąco, ani za zimno."
" Ludzie – wszyscy są przyjaźnie nastawieni i pomocni. Polacy dużo się uśmiechają."
"Architektura – bogata w kolory i zdobienia."
Jakie są główne różnice między biotechnologią w Polsce i Azji?
"W Polsce inwestuje się znacznie więcej pieniędzy w biotechnologię niż w Azji."
"Bardziej skupiacie się na różnorodności realizowanych projektów."
Dlaczego zdecydowaliście się odwiedzić Polskę?
"Za namową naszej profesor, która opowiadała nam wiele o Polsce i polskich studentach. A także o ich entuzjastycznym podejściu do nauki . W Singapurze studia są jedynie środkiem do znalezienia lepszej pracy, w Polsce studenci dodatkowo lubią to co studiują."
Jakie są perspektywy znalezienia pracy w sektorze biotechnologicznym w waszym kraju?
" Istnieje duża rywalizacja. Z tego powodu wielu studentów zmienia branżę na bankowość, czy biznes. Nasz kraj jest jednocześnie otwarty na zagraniczne talenty, głównie z Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych. Innym rozwiązaniem jest pozostanie na uczelni, ale wiąże się to z dużą ilością publikacji. Jest także duża rywalizacja o stypendia bez względu na narodowość."
Jakie przedmioty są realizowane w ramach programu kształcenia?
"Genetyka, bioróżnorodność, biochemia, chemia organiczna. Na 3 roku rozpoczynamy bardziej specjalistyczne przedmioty tj. farmakologia, choroby infekcyjne. W ramach specjalizacji wybieramy profesora , u którego realizujemy dodatkowy projekt badawczy. Po roku piszemy także pracę dyplomową. Zajęcia mają formułę wykładów, laboratoriów oraz seminariów."
Mimo wielu różnic kulturowych i gospodarczych pomiędzy kontynetami, na całym świecie biotechnologia prężnie się rozwija. Młodzi ludzie z róźnych krajów stanowią przyszłość tego sektora, a spotkania tj. BioForum umożliwiają im nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mają szansę zaowocować międzynarodowymi projektami badawczymi.Tego typu spotkania pokazują jak ważny jest dialog i otwartość na nowe przedsięwzięcia, zwłaszcza w tej dziedzinie. Współpraca z rynkiem azjatyckim jest dla Polski doskonałą szansą na rozwój branży biotechnologicznej.
Red. Marta Cipińska
KOMENTARZE