Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Emisja akcji Biotonu przesądzona?
20.10.2011

Prawdopodobnie wszystkie akcje nowej emisji obejmie obecny właściciel Bioleku – cypryjska spółka Troqueera Enterprises.

Akcjonariusze Biotonu niejednogłośnie przegłosowali wczoraj emisję do 1,6 mld warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia takiej samej liczby nowych akcji. Tym samym liczba akcji Biotonu może wzrosnąć o 29 proc. godnie w warunkami umowy, jeśli Bioton zapłaci za Biolek maksymalną cenę, tzn. 178 mln zł, to Troqueera Enterprises obejmie wszystkie akcje, które producent insuliny może wyemitować w ramach uchwalonego wczoraj kapitału docelowego.

Nabycie Bioleku to dla Biotonu inwestycja o charakterze strategicznym. Tworzymy dzięki niej drugą – obok insulin – linię biznesową dla Biotonu, która w krótkim czasie będzie bardzo pozytywnie wpływać na wyniki Biotonu. Gotówka wygenerowana przez Biolek przyspieszy prace nad nowymi generacjami insulin np. insulin analogowych. W związku z przyspieszającym obecnie procesem zmian w prowadzeniu hodowli zwierząt na świecie, który obejmuje takie rynki jak Unia Europejska, USA, Kanada czy także Chiny, oraz posiadanym przez Biolek portfelem produktów, który spełnia wymogi nowoczesnej hodowli zwierząt, decyzja o akwizycji Bioleku została podjęta we właściwym momencie. Szczególnie ważnym jest, że potencjał rynkowy produktów weterynaryjnych Bioleku jest w pełni potwierdzony, gdyż Biolek w czerwcu 2011 roku podpisał umowę sprzedaży tych produktów do Chin. Wartość tego kontraktu – ok. 1,2 mld USD przychodów w okresie 10 lat przy bardzo wysokiej marżowości – stanowiła dla nas jedną z głównych przesłanek do podjęcia decyzji o akwizycji Bioleku – powiedział Sławomir Ziegert, Prezes Zarządu Bioton S.A.

Biolek posiada nieograniczone terytorialnie prawa do patentów na poszczególne produkty oraz prawa do sprzedaży na całym świecie. Firma zakłada znaczny udział w takich rynkach jak: Chiny, Indie, Wietnam, wiodące rynku Unii Europejskiej, a także USA, Kanada, Brazylia i Meksyk. Wprowadzenie do sprzedaży produktów weterynaryjnych Bioleku na rynki zagraniczne jest uproszczone, w szczególności w stosunku do wprowadzenia sprzedaży leków dla ludzi. W przypadku produktów weterynaryjnych nie stosuje się złożonych procedur rejestracyjnych, które w farmacji trwają zwykle od 2 do 5 lat w zależności od typu wprowadzanego leku. Wszystkie produkty Bioleku są już dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej. W niektórych kluczowych dla Bioleku krajach np. w Indiach dla rozpoczęcia sprzedaży niezbędne jest przedstawienie podstawowych dokumentów,, w tym certyfikatu weterynaryjnego z Polski, a żadne dodatkowe procedury rejestracyjne nie są wymagane.

W czerwcu 2011 roku spółka podpisała umowę dystrybucyjną na sprzedaż swoich produktów dla trzody chlewnej oraz drobiu z jednym z wiodących w Chinach dystrybutorów firmą Beijing Smistyle Sci. & Tech Co. Ltd. Chiński partner Bioleku posiada bardzo silną pozycję na rynku produktów weterynaryjnych w Chinach, w tym m.in. ok. 50% udziału w rynku enzymu fitazy, której istotnym uzupełnieniem dla hodowców będą produkty Bioleku. Kontrakt zawarty został na 20 lat, a spodziewane przychody z jego realizacji wyniosą dla Biolek 1,2 mld USD w latach 2012-2021 oraz dodatkowe 2 mld USD w kolejnych dziesięciu latach współpracy.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Luty 2022>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
Newsletter