Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekspresja niekodujących RNA w komórkach zainfekowanych HCV
Podczas trwającego w dniach 9-12 września 2014r. Kongresu BIO 2014 w Warszawie odbyła się sesja: Genomika oraz Epigenetyka. Podczas niej poruszono kwestię procesów powiązanych z tymi zagadnieniami. Jeden z wykładów dotyczył nowo zidentyfikowanego RNA, odkrytego w zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby typu C ludzkich komórkach. Wystąpienie wygłosiła dr Paulina Jackowiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej w Poznaniu.

Niekodujace cząsteczki RNA, które były tematem prezentacji dr Jackowiak, stały się obecnie tematem coraz częściej rozważanym oraz badanym. O takich fragmentach mówi się niejednokrotnie w przypadku krótkich odcinków tRNA oraz rRNA. Mogą one pełnić różnorodne funkcje w komórce, np. podczas regulacji apoptozy. Przedstawione przez prelegentkę wyniki analizy, pokazały, iż takie małe cząsteczki RNA mogą pojawić się w komórkach po infekcji wirusem HCV. Jak podkreśliła dr Jackowiak ”Badanie NGS potwierdziło w komórkach zainfekowanych HCV obecność różnych typów niekodujących RNA, z których najliczniejszą grupę stanowiły fragmenty rRNA”. Sugeruje to, iż obecność HCV powoduje zwiększenie ilości takich cząsteczek w infekowanych komórkach. Ponadto, jak podsumowała: „akumulacja wirusowego RNA przebiegała w sposób przypadkowy, a fragmenty pochodziły z genomowego materiału genetycznego”. W końcowej części wystąpienia dr Jackowiak zaprezentowała wybrane cząsteczki RNA, które w przyszłości zostaną zastosowane do dalszej analizy.

Wirus zapalenia wątroby typu C (ang. hepetitis C virus – HCV) to otoczkowy jednoniciowy wirus RNA z rodziny Flaviviridae. Przyczynia się do wirusowego zapalenia wątroby typu C. Uznaje się jego wpływ również w przypadku rozwoju raka i marskości wątroby. Wirus HCV jest zdolny do wywołania nosicielstwa. Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii szacuje, iż w Polsce zakażone jest około 1,4% populacji, dominującym genotypem jest 1B. Na całym świecie na WZW C cierpi 130 – 170 mln osób. Zakażenie HCV stanowi poważny problem medyczny i społeczny. Dotychczas wykryto zaledwie 50 tys. z 700 tys. zakażonych, co stanowi bardzo niewielki odsetek wykrywalności. Przyczyna tak niskiej detekcji, powiązana jest z jednej strony z bardzo długą bezoobjawowością zakażenia (nawet 20 – 30 lat), ale również niska świadomość społeczna. Do tej pory nie posiadamy szczepionki ochronnej dla HCV, dlatego terapia nastawiona jest na przeciwdziałanie szerzenia się epidemii.

Baltic Network Against life-threatening infections (dawniej Hepatitis C Network), organizacja działająca od lipca 2013r., zajmuje się walką z infekcjami wirusowymi zagrażającymi życiu. Do głównych działań stowarzyszenia należy walka przeciw wirusowi zapalenia wątroby, HIV oraz grypy. Do projektu należy 6 nadbałtyckich krajów: Szwecja, Rosja, Litwa, Estonia, Finlandia oraz Polska. Głównym zadaniem 12 stworzonych grup jest poszukiwanie oraz tworzenie nowych szczepionek oraz strategii szczepienia, tworzenie nowych technologii usprawniających wykrywanie patogenów chorobotwórczych, a także wzrost świadomości oraz wiedzy publicznej o możliwościach zakażenia wirusowego oraz jego konsekwencjach zdrowotnych.

KOMENTARZE
Newsletter