Uczestnicząca w konferencji unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner uważa, że fiasko Strategii Lizbońskiej (programu UE, który miał uczynić z gospodarki europejskiej najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata), leży w centralizacji działań w zakresie polityki wdrażania innowacji. Huebner podkreśliła, że innowacja zaczyna się w regionach, w lokalnych firmach i instytucjach.
"Europa ma ambicje konkurować z USA innowacyjnością gospodarki, ale pracuje krócej w ciągu roku i mniej wydajnie - podkreślił Kleiber. - O ile w Stanach Zjednoczonych pracuje ok. 70 proc. obywateli w wieku produkcyjnym, przeciętnie w Europie wskaźnik ten wynosi ok. 60 proc., a w Polsce niewiele ponad 50 proc."
Jego zdaniem, "piętą achillesową" gospodarek Europy jest niska - w porównaniu z USA - umiejętność tworzenia wysoko kwalifikowanych miejsc pracy. Zmian wymaga też system edukacji - zwłaszcza polski, uważa Kleiber.
"W USA integralną częścią edukacji jest (...) system kształcenia i doskonalenia zawodowego przez cały okres aktywności zawodowej pracownika" - powiedział Kleiber. Jak dodał, w Polsce doskonalenie zawodowe w systemie ciągłym dotyczy zasadniczo największych firm o zasięgu międzynarodowym.
Zdaniem prezesa SAP Polska, Grzegorza Rogalińskiego, aby sprostać wyzwaniom w zakresie innowacyjności europejskie firmy muszą zrozumieć, że innowacja to nie tylko nowe technologie produkcyjne, "ale w coraz większym zakresie innowacje w obszarze organizacji i zarządzania, elastyczność prowadzenia biznesu, a w skali gospodarek - szybkie wdrażanie nowych modeli gospodarczych".
Dyrektor IBM ds. sektora publicznego na region Europy Środkowo-Wschodniej Leszek Bartłomiejczyk poparł tę tezę przykładem. "IBM jest postrzegany jako światowy lider w produkcji komputerów, tymczasem ponad połowa naszych przychodów pochodzi z wdrażania innowacyjnych usług i rozwiązań" - wyjaśnił.
Współorganizatorami piątkowej konferencji są IBM Polska oraz Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa. Konferencja odbywa się na tydzień przed nieoficjalnym spotkaniem Rady Europejskiej w Lathi, na którym głównym tematem dyskusji między przywódcami państw i rządów będą innowacje.
KOMENTARZE