Eco4life to projekt skupiający trzy państwa, gdzie narodził się pomysł projektu i jakie są jego główne założenia?
Karolina Ertmańska- Pomysł projektu narodził się w Greifswaldzie, również tam znajduje się instytucja koordynująca projekt - BioCon Valley. Projekt ma łączyć doświadczenia podmiotów w zakresie tzw. "life sciences" w 3 regionach, w których znajdują się instytucje partnerskie: Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech, województwie zachodniopomorskim w Polsce oraz okręgu Kłajpeda na Litwie. W każdym z 3 regionów organizowane są punkty kontaktowe do tworzenia regionalnych sieci i aktywnej współpracy transgranicznej w celu wzmocnienia przedsiębiorczości i gospodarki w regionie Południowego Bałtyku.
Dziedzinami projektu są nauki o życiu i technologie środowiskowe - dział nauk "life sciences", który mieści w sobie wszystkie grupy nauk, bezpośrednio bądź pośrednio zajmujące się żywymi organizmami. W grupie tej znajdują się wszelkie nauki biologiczne i techniczne, takie jak: sozologia, biologia, biochemia, medycyna, genetyka, inżynieria tkankowa, biomateriały, nanotechnologia, proteomika i wiele innych. Nauki te należą do najbardziej obiecujących dziedzin w zakresie źródeł innowacji dla rozwoju gospodarczego Europy.
Projekt ma poprawić sytuację w tych rejonach, które znacznie gorzej sobie radzą właśnie w naukach o życiu, w porównaniu do północnych regionów Bałtyku, które - jak Dolina Medicon - Klaster Nauk o Życiu - zyskały miano czołowej grupy w dziale nauk przyrodniczych w Europie. Natomiast rozwój przedsiębiorczości w regionie Południowego Bałtyku znajduje się wciąż w fazie początkowej, mimo że badania ośrodków akademickich prowadzone są na wysokim poziomie - wykazując duży potencjał rozwoju.
Na ile lat rozpisany jest projekt?
Karolina Ertmańska-projekt realizowany jest w latach 2010-2013. Nie jest przewidziany
dalszy jego etap, natomiast wśród "wskaźników efektu" projektu znajdują się co najmniej 3 pomysły wspólnych projektów, w ramach współpracy transgranicznej, jakie mamy nadzieję wykreować przez naukę i biznes.
Jakie ośrodki naukowo badawcze współpracują ze sobą w ramach projektu?
Karolina Ertmańska- W projekcie jest 3 partnerów: Pomorski Uniwersytet Medyczny w
Szczecinie, Uniwersytet w Kłajpedzie –Litwa i BioCon Valley Mecklenburg-Vorpommern- Niemcy.
Każdy z partnerów wnosi do projektu własne doświadczenie, tj:
- BioCon Valley - instytucja od lat wspierająca przedsiębiorczość i współpracę między biznesem i nauką; współinicjator ScanBalt - sieci inicjatyw w dziedzinie nauk przyrodniczych w regionie Morza Bałtyckiego,
- PUM - Zakład Genetyki i Patomorfologii wiodący ośrodek badań nad nowotworami dziedzicznymi w Polsce i o istotnym znaczeniu międzynarodowym w diagnostyce i prowadzeniu rodzin z nowotworami dziedzicznymi (największy na świecie rejestr rodzin z silną agregacją nowotworów; około 150 publikacji na liście filadefijskiej z molekularnych i klinicznych badań nad nowotworami dziedzicznymi; pierwszy w świecie skryning 1,5 mln populacji woj. zachodniopomorskiego w celu wykrycia genetycznej predyspozycji do nowotworów; opracowanie testów DNA dla genów BRCA1 oraz MSH2/MLH1, liczne opracowania patentowe oraz przyznane patenty).
- Uniwersytet w Kłajpedzie - Zakład Ekologii; zespół koncentruje się na ocenie oddziaływania na środowisko i zarządzaniu strefą przybrzeżną.
W projekcie są również instytucje wspierające, tj.:
- w Polsce: Read-Gene SA spółka innowacyjnych technologii (zespół naukowy spółki jest w woj. zachodniopomorskim doskonałym przykładem owocnej współpracy między nauką a biznesem), założona przez prof. J.Lubińskiego oraz Zachodniopomorskie Centrum Zaawansowanych Technologii, działające przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zespół naukowy spółki jest w woj. zachodniopomorskim doskonałym przykładem owocnej współpracy między nauką a biznesem.
- na Litwie: Park Naukowo-Technologiczny w Kłajpedzie
- w Danii: ScanBalt - organizacja non-profit promująca rozwój regionu Morza Bałtyckiego
Na czym polega praca Polski jako partnera projektu?
Karolina Ertmańska-Projekt nie jest naukowy, ale promocyjny. Polski partner Zakład Genetyki - jest odpowiedzialny za komunikację projektu, na przykład poprzez publikacje w mediach, stronę internetową, obecność na specjalistycznych targach, np. Bioforum w Łodzi. Tworzymy również bazy danych podmiotów i ich kompetencji w dziedzinie nauk "life sciences", odbędą się spotkania naukowców, przedsiębiorców i władz lokalnych. W planach są programy szkoleniowe dla przedsiębiorców, których celem jest rozwój regionalnych i ponadregionalnych strategii wyrównujących różnice między południowym a północnym regionem Morza Bałtyckiego
Jakie korzyści dla naszego kraju płyną z realizacji tego przedsięwzięcia?
Karolina Ertmańska-Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, współpracy między nauką i biznesem, współpracy transgranicznej.
Projekt jest współfinansowany przez UE jaka suma pieniędzy pochodzi od
Unii Europejskiej a jaka kwota pochodzi z innych źródeł?
Karolina Ertmańska-Całościowy budżet projektu wynosi 934 tys. EUR. 85% finansuje Unia Europejska , pozostała część pochodzi ze środków własnych instytucji partnerskich.
Czy jakieś konkretne działania albo efekty pracy są już widoczne?
Karolina Ertmańska- Wśród już wykonanych zadań w projekcie są: organizacja konferencji w Kłajpedzie, organizacja warsztatów w regionach - odbyły się już w Greifswaldzie, w marcu 2011 odbędą się w Szczecinie, powstała strona internetowa.
Dziękuję za rozmowę
Za pomoc w pisaniu artykułu podziękowania dla Pani dr Karoliny Ertmańskiej z Zakładu Genetyki PUM
Red. Agata Bednarek
KOMENTARZE