Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dzieła pracy biotechnologów w przemyśle
19.05.2014
„BIOfabryka dla Laika”, tak zatytułowana została tegoroczna konferencja zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Biotechnologii Ferment. 16 maja 2014 roku na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności po raz szósty grupa studentów pod opieką dr inż. Katarzyna Kubiak przedstawiła dzieło pracy biotechnologów.

 „Zainteresowania wśród członków Koła Ferment są różne. Biotechnologia to ciekawa dziedzina i szybko rozwijająca się. Co roku udaje nam się znaleźć „perełki”, którymi chcemy się podzielić w szerszym gronie. Stąd pomysł organizacji Konferencji studenckich
o charakterze popularno-naukowym. Tegoroczna edycja miała nam przybliżyć ciekawe badania, które mają „ułatwić życie” oraz pokazać, jak wygląda ich transfer z laboratorium badawczego do przemysłu.” – mówi Aleksandra Woźniak, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego SKNB Ferment. W tym roku prelegenci poruszyli aspekty białej i czerwonej biotechnologii oraz odnawialnych źródeł energii.

Wśród  referentów znalazło się dwóch przedstawicieli Politechniki Łódzkiej. Mgr inż. Teresa Pankiewicz przybliżyła słuchaczom problemy komercjalizacji bionanocelulozy, jakie wraz z współpracownikami napotkała na swojej drodze. W 2011 roku grupa badawcza sprzedała  innowacyjne „know-how” o nazwie "Technologia produkcji dla bionanocellulose i opatrunkowych CelMat materiałów" i szczep bakteryjny Gluconacetobacter xylinus E25 firmie Bowil Biotech Sp z o. o. W ramach projektu, realizowanego przez tę firmę, w niedługim czasie produkt opatrunkowy z bionanocelulozy pojawi się na rynku.  

Drugim prelegentem reprezentującym Politechnikę Łódzką był dr  hab. Inż. Jacek Grams, który przedstawił sposoby pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.  W wystąpieniu przybliżono słuchaczom tematykę energii pozyskiwanej z biomasy, którą zajmuje się referent. Na świecie powstają duże ilości materiałów odpadowych  m. in. lignocelulozowych, które mogą posłużyć jako źródło energii.

Największą dyskusję wśród słuchaczy wzbudziły „Indywidulane implanty medyczne”.
Dr Marcin Elgalal, który prowadzi Pracownię Implantów w Technopark Łódź zaciekawił wszystkich zgromadzonych wykorzystaniem drukarek 3D do tworzenia zastępczych struktur kostnych. Placówka ta powstała w wyniku badań prowadzonych przez Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, które określiły przydatność jednostkowo dobieranych i wytwarzanych implantów.  Tworzenie tych struktur indywidualnie eliminuje konieczność wykonywania powtórnych operacji wynikających ze złego dopasowania implantu w miejscu ubytku kostnego. Po krótkiej przemowie w stronę dr. Elgalala powędrowało kilka pytań nurtujących słuchaczy. Zgromadzeni na sali zaciekawieni byli tym,  jakie materiały wykorzystuje drukarka 3D do wytworzenia tych struktur zastępczych. Poruszono również etyczny aspekt, opierający się na ingerencji implantu i zmiany pierwotnego wyglądu twarzy. Te sztuczne struktury dobierane są skrupulatnie opierając się o badania tomografii komputerowej, stanowiącej podstawę stworzenia obrazu trójwymiarowego. Ostatecznie implant jest wynikiem wielu analiz obrazów przestrzennych układu kostnego człowieka.

Dzięki takim akcjom jak konferencja BIOfabryka dla Laika „możemy popularyzować naukę jaką jest biotechnologia. W środowisku łódzkim  jest to dosyć młoda dziedzina. Zdarza się, że ludzie nie związani z nauką nie wiedzą do końca o co chodzi, bądź mają mylne skojarzenia związane jedynie z przetwórstwem spożywczym”. Te słowa członkini SKNB Ferment pokazują jak ważne są takie przedsięwzięcia i promocja biotechnologii, co doceniają odbiorcy konferencji.  „To spotkanie pokazało mi jak ważna, oprócz badań, jest komercjalizacja pomysłów i jak dużo dla ludzkości przynosi i może przynieść biotechnologia” – dodaje.

Słuchacze podczas przerwy kawowej mieli możliwość zadania nurtujących pytań prelegentom. Dr hab. Anna Jarosz-Wilkołazka, z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przedstawiła na konferencji przebieg pozyskiwania barwników grzybowych i ich wykorzystania w przemyśle. Wszyscy zgromadzeni mogli dotknąć tkanin barwionych substancjami pochodzenia bakteryjnego. Konferencja pozwoliła słuchaczom, głównie studentom Politechniki Łódzkiej naocznie doświadczyć dzieł biotechnologów, które znalazły zastosowanie w codziennym życiu.

Podczas konferencji prowadzony był konkurs. Na zakończenie dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności prof. Dr hab. Maria Koziołkiewicz wśród osób, które poprawnie rozwiązały rebus, rozlosowała nagrody. Tym miłym akcentem zakończyła się 6. edycja konferencji organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów Ferment.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter