Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dyskusyjna habilitacja
10.12.2004
Projekt nowego prawa o szkolnictwie wyższym nie przewiduje zmian w karierze naukowej - pozostawiono stopień doktora habilitowanego.
Środowisko akademickie jest podzielone: zwolennicy tradycyjnego modelu kariery przekonują, że to zagwarantuje stabilność, przeciwnicy obawiają się, że zamknie drogę młodym naukowcom.

Zapisy projektu sejmowego akceptuje Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. "Nie nadszedł jeszcze czas na likwidację habilitacji" - powiedział prof. Jan Madey wiceprezes RGSW. Rada popiera zapisy projektu mówiące o możliwości zajmowania stanowisk profesorskich przez doktorów bez habilitacji, ale z osiągnięciami. Projekt popiera także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. "Nie stać nas na razie na tak radykalne zmiany, dlatego bardzo się cieszę, że habilitacja zostaje" - powiedział szef KRASP prof. Franciszek Ziejka. Przyznał jednak, że on sam ma pewne pomysły na zmiany w karierze akademickiej. "Nie chcę likwidacji habilitacji, ale może warto pomyśleć o tym, by ją zmienić, tak by stała się obiektywnym procesem oceny dorobku naukowego" - dodał. Zapis utrzymujący habilitację nie podoba się natomiast akademickim związkom zawodowym. "Takie rozwiązanie nie wyjdzie na dobre polskiej nauce, zastopuje karierę młodych" - twierdzi szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Podobnego zdania jest akademicka Solidarność. "Blokujemy dostęp do samodzielnej pracy naukowej młodym ludziom" - uważa jej szef Janusz Sobieszczański. Negatywnie ocenia go także szef Zarządu Stowarzyszenia Założycieli i Rektorów Uczelni Niepublicznych. "Godzę się na to rozwiązanie, ale pod warunkiem, że do sprawy likwidacji habilitacji wrócimy za rok lub dwa. Jeśli poczekamy dwadzieścia lat, przegramy z innymi krajami" - dodał. "O zmianach warto myśleć, ale nie radykalnych i nie natychmiast. Musi się to dziać etapami. Przyjęte rozwiązania to pierwszy krok do otworzenia drogi młodym" - uważa szef Państwowej Komisji Akredytacyjnej (zajmującej się kontrolowaniem jakości wyższych uczelni) prof. Andrzej Jamiołkowski. Dodał, że można rozważać rezygnację z habilitacji w naukach ścisłych czy przyrodniczych. "Są jednak dziedziny wiedzy, w których dojrzałość naukowa przychodzi z wiekiem" - dodał. Zakończenie sejmowych prac nad projektem planowane jest na koniec stycznia.

Źródło: PAP

KOMENTARZE
news

<Listopad 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter