Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Duże inwestycje w rynek aniołów biznesu
06.02.2013

Rok temu na łamach portalu Biotechnologia.pl podjęty został temat Aniołów Biznesu i roli jaką pełnią w finansowaniu młodych innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce.

Najbardziej pesymistyczną statystyką okazał się fakt, iż do 2012 roku średnio tylko 3% przedsiębiorców uzyskiwało wsparcie kapitałowe od Aniołów Biznesu na realizację swoich innowacyjnych projektów. Jednakże Pomysłodawcy zazwyczaj szukają źródła dofinansowania w więcej niż jednym miejscu, dlatego taka statystyka mogła być przekłamana.

W Polsce istnieją instytucje zrzeszające Aniołów Biznesu. Jedną z nich jest Lewiatan Business Angels. Ta prężnie działająca sieć zajmuje się kojarzeniem atrakcyjnych projektów inwestycyjnych z inwestorami poszukującymi ciekawych projektów, mających duży potencjał wzrostu. Prowadzi także działania wspierające rozwój rynku aniołów biznesu w Polsce. W 2012 roku w 32 zorganizowanych przez LBA seminariach wzięło  udział  930 pomysłodawców.

W trakcie seminariów eksperci LBA promowali ideę aniołów biznesu, wskazywali na uwarunkowania transakcji inwestycyjnych oraz przekazywali wiedzę potrzebną do przełożenia pomysłów na wymierne projekty biznesowe.

Poza standardowymi seminariami kierowanymi do szerokiego kręgu pomysłodawców LBA przygotowało cykl seminariów dla pracowników naukowych dotyczący zagadnień komercjalizacji technologii.

Dużą popularnością cieszył się również konkurs Zacznij.biz, do którego zgłosiło się ponad 100 zespołów. Laureaci otrzymali wsparcie merytoryczne w trakcie trwania konkursu, a po jego zakończeniu projekty promowano w mediach.  Część laureatów prowadzi obecnie zaawansowane negocjacje z inwestorami.

Wszystkie działania Lewiatan Business Angels mają służyć pozyskaniu ciekawych pomysłów inwestycyjnych. W 2012 roku sieć otrzymała rekordowa liczbę, ponad 250 projektów. To 25% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Jak dowiedział się portal Biotechnologia.pl niestety pomysły z sektora life science stanowiły zaledwie kilka procent ze zgłoszonych do LBA 250 projektów. Oznacza to, że wciąż chyba anioły biznesu jako forma pozyskiwania kapitału wśród pomysłodawców z branży biotechnologicznej jest mało popularna.

Projekty, które wpływają do sieci związane są najczęściej z nowymi technologiami. Najwięcej zgłoszeń otrzymujemy z branży IT. Są to przede wszystkim pomysły na nowe aplikacje bądź usługi on-line. Nie mniej popularne są innowacyjne rozwiązania technologiczne dostarczane przez inżynierów. Nie brakuje także pomysłów z branż tradycyjnych.  Poziom merytoryczny nadsyłanych do nas projektów jest o wiele wyższy niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal ich bolączką jest brak dopracowanych rozwiązań biznesowych  – tłumaczy Jacek Adamski, szef LBA.

Zgłoszone projekty po etapie analizy i konsultacji prezentowane były zrzeszonym w sieci inwestorom. Sieć zrzesza kilkudziesięciu inwestorów, którzy również otrzymują wsparcie w postaci seminariów z międzynarodowymi ekspertami. W zeszłym roku swoją wiedzą dzielili się z nimi Luigi Amati, Marco Villa oraz Nelson Gray, uznani aniołowie biznesu z Włoch oraz Irlandii. W roku 2012 aniołowie zrzeszeni w LBA sfinalizowali jedną transakcję, kilka innych znajduje się obecnie na etapie negocjacji.

 – Rynek aniołów biznesu w Polsce dynamicznie się rozwija, jednak wciąż jest w fazie inkubacji. Wiele czasu poświęcamy na inicjatywy podnoszące kompetencje zarówno pomysłodawców jak i inwestorów. Gromadzoną wiedzę dostarczamy na rynek bezpłatnie. Cieszy nas rosnące zainteresowanie funkcją anioła i rozumienie przewagi, jaką daje działanie w sieci. Jesteśmy przekonani, że po naszych inwestycjach kolejne lata rozwoju rynku zaowocują spektakularnymi sukcesami  – wyjaśnia Szymon Kurzyca, ekspert inwestycyjny LBA.


Przeczytaj również:

Aniołowie Biznesu: w Polsce wciąż za mało innowacyjnych projektów i zorientowanych biznesowo naukowców


Tomasz Sznerch
w oparciu o materiały prasowe LBA i artykuł z portalu Biotechnologia.pl

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter