Badania biomedyczne z wykorzystaniem szympansów, bliskich krewnych człowieka, stanęły pod wielkim znakiem zapytania już grudniu 2011 roku, kiedy NIH zaprzestał jakichkolwiek dotacji na nowe projekty badawcze wykorzystujące te zwierzęta. W styczniu 2013 roku amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wydał zalecenie o kategorycznym ograniczeniu testów z wykorzystaniem szympansów, czego następstwem jest najnowsza decyzja NIH. Zgodnie z jej ustaleniami, do przyszłych badań zatrzymanych zostanie tylko 50 osobników, a pozostałe 300 zostanie przekazanych do specjalnie przygotowanych placówek. Dołączą tam do 150 innych szympansów, przeniesionych wcześniej z laboratoriów badawczych.
Nowym decyzjom szybko przyklasnęli obrońcy praw zwierząt, między innymi z takich organizacji jak People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) czy Society of the United States.
Jak swoją decyzję argumentują przedstawiciele NIH? Dr Francis Collins podkreślił, że szympansy zasługują na szczególną uwagę jako zwierzęta doświadczalne i chociaż biomedycyna odniosła wiele wymiernych korzyści z powodu badań na szympansach, to rozwój technologii sprawia obecnie, że wykorzystywanie tych zwierząt jest w znacznej mierze niepotrzebne.
Nie brakuje jednak głosów krytycznych wobec nowych planów. Okazuje się, że w badaniach nad wirusem zapalenia wątroby typu C właściwie nie istnieje inny model zwierzęcy. Na ten problem zwracają uwagę pracownicy The Texas Biomedical Research Institute, którzy zgodnie z rozporządzeniami będą musieli zmniejszyć znacząco liczbę szympansów w swoich laboratoriach. Według nich, ograniczenia spowodują gwałtowne zahamowanie rozwoju metod profilaktyki i leczenia zapalenia wątroby typu B i C – chorób które zabijają milion ludzi rocznie na świecie.
Tym nie mniej NIH wraz z PETA zgodnie poparły propozycję U.S. Fish and Wildlife Service, zgodnie z która szympansy zakwalifikowałoby jako gatunek zagrożony wyginięciem. Spowodowałoby to całkowity zakaz prowadzenia eksperymentów na tych zwierzętach.
Ewa Sankowska
źródło:
reuters.com
KOMENTARZE