Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Doktorat na Zielonej Wyspie – jak wyglądają studia doktoranckie w Irlandii?
Doktorat na Zielonej Wyspie – jak wyglądają studia doktoranckie w Irlandii?

Coraz więcej absolwentów stara się zwiększyć swoje szanse na rynku pracy przez zdobycie tytułu doktora. Podejmowanie studiów doktoranckich za granicą staje się coraz powszechniejsze. Jednym z najpopularniejszych celów migracji jest Irlandia, która od lat skutecznie przyciąga Polaków, kusząc ich dużymi zarobkami oraz możliwością podjęcia pracy lub studiów w języku angielskim. Jak zatem rozpocząć studia doktoranckie na Zielonej Wyspie?

 

 

Doktorat w Irlandii – ogólne informacje i wymagania

Typowe dzienne studia doktoranckie w Irlandii trwają zwykle 3-4 lata, a zaoczne 6-8. Można je finansować z własnej kieszeni (self-funded projects) lub szukać projektów, które oferują stypendium na pokrycie kosztów życia, jak również opłat za same studia – informacje te dostępne są w opisach poszczególnych projektów. Daty rozpoczęcia studiów doktoranckich również różnią się pomiędzy konkretnymi projektami.

 

Od kandydatów na studia doktoranckie w Irlandii wymagane są:

  • tytuł magisterski z pokrewnej dziedziny – irlandzkie uniwersytety wymagają od potencjalnych aplikantów posiadania tzw. Honours Bachelor Degree drugiej klasy (2:1), co można wolno tłumaczyć jako stopień naukowy otrzymany po ukończeniu studiów pierwszego stopnia z wyróżnieniem. Dotyczy to kandydatów, którzy ukończyli studia w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, w której obowiązuje podobny system edukacyjny. Jego odpowiednikiem jest polski tytuł magistra. Wymagane będzie tłumaczenie dyplomu oraz listy przedmiotów na studiach i ocen z nich uzyskanych na język angielski u tłumacza przysięgłego;
  • certyfikat poświadczający biegłość w języku angielskim – wymagana minimalna ilość punktów z testu może nieznacznie różnić się pomiędzy kierunkami. Do najczęściej uznawanych testów języka angielskiego należą: TOEFL, IELTS, PTE Academic oraz CAE; 

  • co najmniej 2 referencje (listy polecające) od promotora/pracowników naukowych, mogące poświadczyć dotychczasowe umiejętności i osiągnięcia w danej dziedzinie (przyszli promotorzy mogą kontaktować się z referentami telefonicznie, warto zatem wybrać osoby, które swobodnie komunikują się w języku angielskim);
  • Research Proposal – dokument ten powinien zawierać krótkie przedstawienie stanu badań w danej dziedzinie, jak również pytania i hipotezę badawczą oraz ogólny plan badań podczas doktoratu;
  • pozostałe standardowe dokumenty aplikacyjne, czyli CV (warto tutaj zwrócić uwagę na różnice pomiędzy formą CV w Polsce i w Irlandii – w CV irlandzkich nie podajemy informacji takich jak płeć, data urodzenia, stan cywilny, nie dodajemy też zdjęcia), list motywacyjny oraz podanie.

Jeśli nasza aplikacja zostanie rozpatrzona pomyślnie, zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która zazwyczaj odbywa się przez Skype.

 

Jak znaleźć interesujący dla nas projekt?

Poszukiwania interesującego dla nas projektu najwygodniej jest rozpocząć, korzystając z międzynarodowej wyszukiwarki dostępnych projektów: findaphd.com (wybierając jako kraj docelowy Irlandię) lub irlandzką wersję strony indeed.com. Dodatkowo możemy również szukać projektów bezpośrednio na stronach uczelni.

Do wyboru jest osiem uniwersytetów państwowych, z których większość znajduje się na terenie i w pobliżu Dublina. Są to:

Pozostałe irlandzkie uczelnie to:

Oprócz uniwersytetów, projektów doktoranckich możemy też szukać na college'ach oraz w instytutach technologii.

 

Życie w Irlandii

Podejmujący studia doktoranckie w Irlandii powinni pamiętać, że Zielona Wyspa znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych krajów Unii Europejskiej, a koszty życia stale rosną. Ogromnym problemem jest kryzys mieszkaniowy, widoczny zwłaszcza w Dublinie, gdzie podaż mieszkań i pokojów na wynajem nie zaspokaja popytu. Wynajem mieszkań w centrum Dublina podrożał niemal dwukrotnie od 2010 roku, a ceny nadal zwiększają się w szalonym tempie (w przeciwieństwie do wysokości zarobków i stypendiów doktoranckich). Jak podaje agencja ECA International, w marcu bieżącego roku Dublin zajął 5. miejsce w Europie pod względem wysokości kosztów wynajmu – irlandzką stolicę wyprzedziły jedynie Londyn, Moskwa, Zurych i Genewa.

Stereotyp o paskudnej irlandzkiej pogodzie również jest zgodny z prawdą – pogoda zmienia się kilka razy w ciągu doby, a przez większą część roku wieje i pada (choćby kilka minut dziennie).

Pomimo swoich minusów, Irlandia to jednak całkiem przyjemne miejsce do życia – oprócz stosunkowo wysokich zarobków, jednym z powodów, dlaczego tak wiele osób wybiera Zieloną Wyspę na miejsce swojego zamieszkania, jest życzliwe i przyjazne usposobienie Irlandczyków. Kraj ten niewątpliwie jest też atrakcyjnym kierunkiem dla miłośników pięknych i różnorodnych widoków oraz zielonych krajobrazów.

 

Źródła

- https://www.findaphd.com/study-abroad/europe/phd-study-in-ireland.aspx

- https://www.thejournal.ie/dublin-rent-europe-4538856-Mar2019/

 

grafiki:

- zdjęcie główne: https://studyabroad.shiksha.com/student-guide-to-ireland-guidepage-988

- pozostałe:

https://www.si-ireland.in/ireland-study-info/university-map/

https://whyevolutionistrue.wordpress.com/2015/06/04/time-to-talk-about-anything-except-the-weather/

https://www.viator.com/en-IN/tours/Dublin/Cliffs-of-Moher-Day-Trip-from-Dublin/d503-5299MOHER

KOMENTARZE
Newsletter