Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dla kobiet i nauki - stypendia L’Oreal Polska
02.12.2008
28 listopada 2008 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka wzięła udział w uroczystości wręczenia stypendiów naukowych laureatkom 8. edycji konkursu L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki.
Konkurs organizowany był przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Stypendia przyznawane są kobietom prowadzącym badania w dziedzinach biologiczno-medycznych. Minister Barbara Kudrycka przy tej okazji zwróciła uwagę na problem równouprawnienia kobiet w polskiej nauce.

Przypomnę w tym miejscu rezolucję Parlamentu Europejskiego z maja tego roku - rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Barbara Kudrycka. - W  dokumencie  tym zawarte zostały postulaty skierowane do państw członkowskich Unii, do Komisji Europejskiej oraz do innych unijnych gremiów opiniotwórczych. Postulaty te wyraźnie nawołują do kontynuacji procesu równouprawnienia kobiet i mężczyzn w świecie nauki, gdzie nadal kryteria oceny prac badawczych nie są neutralne. Gratulując laureatkom konkursu, minister Kudrycka zwróciła także uwagę na poważny dylemat, przed którym stają kobiety chcące pogodzić karierę naukową z życiem osobistym. - Z biegiem lat z nauki odchodzi nadzwyczaj duży procent kobiet-naukowców, co często jest osobistym dramatycznym wyborem, ale zjawisko to stanowi również ogromną stratę dla całego społeczeństwa, dla nas wszystkich. Bo jakże często nie decyduje tu kryterium jakości prowadzonych badań, ale zwykłe życie, z którego my, kobiety po prostu nie chcemy rezygnować - powiedziała prof. Barbara Kudrycka.

Niezależne jury konkursu Polska dla Kobiet i Nauki, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy, z wielu ośrodków w Polsce, przyznało trzy roczne stypendia doktoranckie w wysokości 20.000 zł każde oraz dwa stypendia habilitacyjne po 25.000 zł.

Stypendia doktoranckie otrzymały:
Edyta Dyguda-Kazimierowicz z Zakładu Modelowania Molekularnego i Chemii Kwantowej Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej Politechniki Wrocławskiej (temat pracy: „Modelowanie aktywności katalitycznej i inhibicyjnej w układach enzymatycznych ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań międzycząsteczkowych")

Joanna Matyjasik z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (temat pracy: „Identyfikacja genów związanych z predyspozycją do nowotworów z wykorzystaniem badań na chorych z rakiem jasnokomórkowym nerki jako modelu selekcji wstępnej")

Katarzyna Stachowicz z Zakładu Neurobiologii Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (temat pracy: „Potencjalne przeciwlękowe działanie ligandów metabotropowych receptorów glutaminianergicznych I i III grupy")


Stypendia habilitacyjne otrzymały:
dr Barbara Klajnert z Katedry Biofizyki Ogólnej Uniwersytetu Łódzkiego (temat pracy: „Oddziaływanie dendrymerów z białkami i peptydami - wpływ dendrymerów na proces agregacji peptydów prionowych i alzheimerowych")

dr Iwona Łakomska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (temat pracy: „Nowe kompleksy Pt(II), Pd(II) i Pt(IV) z analogami zasad purynowych o potencjalnych właściwościach antynowotworowych. Wpływ struktury na aktywność antynowotworową in vitro")

Na liście stypendystek L'Oréal Polska/UNESCO jest już czterdzieści kobiet. Prowadzą badania w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Źródło: MNiSW
KOMENTARZE
Newsletter