Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Distreptaza wchodzi na nowe rynki. 10 mln zł na początek

Biomed Lublin, giełdowy producent wyrobów farmaceutycznych, rozszerzył współpracę z Alpen Pharma w zakresie dystrybucji leku Distreptaza na 8 nowych rynków. W ramach porozumienia w ciągu 5 lat spółka dostarczy partnerowi ze Szwajcarii produkty o łącznej wartości minimum 2,5 mln euro. Biomed Lublin wygrał także przetarg na dostawę szczepionek na Węgry.

 

 

Distreptaza to preparat do stosowania w leczeniu zapalenia narządów i w chorobie zrostowej po operacjach w obrębie miednicy mniejszej. Distreptaza to także skuteczna i bezpieczna terapia ostrej i przewlekłej choroby hemoroidalnej. Do tej pory lek ten, poza Polską, był zarejestrowany na 9 rynkach Europy wschodniej i Azji. Dzięki rozszerzeniu współpracy ze szwajcarską firmą Alpen Pharma, lek ten pojawi się wkrótce na rynkach takich jak: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja, Serbia oraz Malezja. Warunkiem jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń, do czego zobowiązała się Alpen Pharma. Firmy ustaliły, że w ciągu 5 lat od rejestracji produktu, Biomed Lublin wyprodukuje i dostarczy preparaty o równowartości minimum 2,5 mln euro, jednak zarząd podkreśla, że potencjał sprzedażowy tego leku jest znacznie wyższy.

– Alpen Pharma to nasz zaufany partner, z którym od ponad 10 lat współpracujemy w zakresie rejestracji, dystrybucji i rozwoju sprzedaży Distreptazy na innych rynkach. Zgodnie z podpisaną teraz umową, sprzedaż na nowych rynkach ma wynieść minimum 2,5 mln euro w ciągu 5 lat od rejestracji. Widząc potencjał tego leku jestem pewien, że znacznie przekroczymy ten poziom – mówi Marcin Piróg, prezes Biomed Lublin S.A.

Sprzedaż Distreptazy po trzech kwartałach 2019 roku wyniosła 12,6 mln zł (+22% r/r), co stanowi 48% przychodów spółki. Ponadto Biomed Lublin wygrał przetarg na dostawę w latach 2019-2020 4 tys. opakowań szczepionek BCG na Węgry. Wartość kontraktu opiewa na ponad 0,5 mln zł. Szczepionki przeciwgruźlicze produkowane przez Biomed Lublin od trzech lat trafiają na tamtejszy rynek. W latach 2017-2019 spółka dostarczyła na Węgry szczepionki warte 1,1 mln zł.

– Szczepionki BCG 10 to, obok Onko BCG i Distrerptazy, jeden z naszych strategicznych produktów. Dostarczamy ją do 8 krajów europejskich oraz do Australii i Uzbekistanu. Obserwujemy rynek pod kątem nowych przetargów, zgłaszamy oferty i liczymy, że wygranych postępowań będzie coraz więcej, zarówno jeżeli chodzi o rynek Polski, Węgier, jak i innych rynków, nie tylko europejskich – mówi Marcin Piróg.

Sprzedaż szczepionki BCG 10 po trzech kwartałach 2019 roku wyniosła 5,2 mln zł (+36% r/r), co stanowi 20% w strukturze przychodów spółki. Biomed Lublin sukcesywnie poprawia wyniki sprzedażowe i finansowe oraz systematycznie spłaca zobowiązania układowe. Po trzech kwartałach 2019 roku przychody Biomedu Lublin wyniosły 26,4 mln zł (+13% r/r). Zysk netto uplasował się na poziomie 958 tys. zł (wobec -2 mln zł w r. ub.), a zysk operacyjny 3,43 mln zł (wobec 0,2 mln zł w r. ub.).

KOMENTARZE
Newsletter