Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czym zajmuje się laboratorium biodegradacji? O działalności Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych
22.04.2013

Jubileuszowe XV Targi EuroLab2013, które odbyły się w Warszawie w dniach 10-12 kwietnia były świetną okazją do zaprezentowania działalności i osiągnięć m.in. laboratoriów badawczych. W niedalekim sąsiedztwie stanowiska naszej spółki Bio-Tech Media, znajdowało się stoisko Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi.

Przedmiotem działania Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz przystosowywanie ich wyników do wdrażania w praktyce w zakresie przetwarzania, modyfikacji i zastosowania biopolimerów, technik i technologii wytwarzania, przetwarzania i zastosowania włókien chemicznych i innych materiałów polimerowych oraz produktów pokrewnych, a także technik i technologii związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i oceną jakościową wyrobów przemysłu celulozowo-papierniczego i branż pokrewnych.

Działalność Instytutu odgrywa istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, stanowiąc ważne ogniwo pomiędzy nauką a gospodarką, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Laboratorium Biodegradacji funkcjonujące w strukturze organizacyjnej Instytutu prowadzi badania w zakresie oceny podatności materiałów polimerowych oraz wyrobów włókienniczych na rozkład biologiczny wywołany przez mikroorganizmy występujące w środowisku naturalnym zgodnie z wdrożonymi Procedurami badawczymi:

  1. Procedura badawcza Nr 1: „Oznaczanie całkowitej biodegradacji tlenowej materiałów polimerowych i wyrobów włókienniczych  w środowisku wodnym. Metoda oznaczania wydzielonego ditlenku węgla”
  2. Procedura badawcza Nr 2: „Oznaczanie stopnia rozpadu tworzyw sztucznych i wyrobów włókienniczych w symulowanych warunkach kompostowania w skali laboratoryjnej. Metoda wyznaczania ubytku masy”
  3. Procedura badawcza Nr 3: „Oznaczanie stopnia rozpadu tworzyw sztucznych i wyrobów włókienniczych w symulowanych warunkach glebowych w skali laboratoryjnej. Metoda wyznaczania ubytku masy”

W laboratorium opracowano również metodę oznaczanie całkowitej biodegradacji tlenowej materiałów biomasowych w środowisku wodnym poprzez oznaczanie wydzielonego dwutlenku węgla.

  1. Procedura badawcza Nr 4: „Oznaczanie całkowitej biodegradacji tlenowej materiałów biomasowych w środowisku wodnym. Metoda oznaczania wydzielonego ditlenku węgla”.

 

Procedury badawcze opracowano na podstawie obowiązujących norm: PN, EN, ISO i ASTM.

Podczas targów EuroLab 2013 promujemy nasze laboratorium, a przede wszystkim nasze dotychczasowe osiągnięcia, innowacyjne metody badawcze, które opracowano i wdrożono w zakres prowadzonych prac badawczo-naukowych, unikatowe wyposażenie laboratoryjne, w tym nowoczesną aparaturę badawczo-pomiarową MICRO-OXYMAX RESPIROMETER wykorzystywaną w badaniach biorozkładu. Respirometr jest wielostanowiskowym aparatem pracującym w trybie ciągłym, służącym do pomiaru CO2 wydzielanego w procesie metabolizmu drobnoustrojów biorących udział w biodegradacji badanych materiałów.

Badania biodegradacyjne prowadzone są w warunkach tlenowych z wykorzystaniem innowacyjnych metod, m.in.: testów respirometrycznych, obejmujących pomiar ciągłej ilości wydzielanego CO2. Badaniom poddawane są przede wszystkim polimery, włókniny wytwarzane z różnych polimerów oraz materiały biomasowe. W czasie przebiegu procesu oceniana jest jego szybkość oraz wyznaczany jest stopień biodegradacji.

Należy podkreślić fakt,że jesteśmy jedynym w Polsce akredytowanym Laboratorium Biodegradacji (Certyfikat Akredytacji Nr 388) – opowiadały nam przedstawicielki laboratorium, mgr Patrycja Miros i mgr Monika Owczarek.

  

Stanowisko badań respirometrycznych materiałów polimerowych i wyrobów włókienniczych w środowisku wodnym

 

Zapytaliśmy Panie - jak krok po kroku wygląda praca w laboratorium od momentu otrzymania próbki do jej oceny w zakresie biodegradowalności? - Badana próba otrzymana od Zleceniodawcy rejestrowana jest w zeszycie Zleceń, kodowana, a następnie odpowiednio przygotowana i poddana badaniom w wybranym środowisku: kompostowym, wodnym lub glebowym. Po określonym czasie (zgodnie z Procedurą badawczą), dla badanych prób wyznaczane są procentowe ubytki masy. Maksymalny czas prowadzenia badań wynosi sześć miesięcy – tak zakładają normy, chyba że klient na własne życzenie prosi o wydłużenie czasu prowadzonego procesu biodegradacji. Po zakończonych badaniach przygotowywany jest Raport z badań, w którym zaprezentowane są wyniki badań prowadzonych w trzech powtórzeniach.

Badania prowadzone są w ramach zleceń wewnętrznych, na potrzeby realizowanych w Instytucie projektów. Zleceniodawcą są również klienci zewnętrzni zarówno z kraju, jaki i z zagranicy – tłumaczyła mgr Patrycja Miros.

Instytut zajmuje się ponadto wytwarzaniem materiałów włóknistych z dostępnych komercyjnie polimerów. Wówczas polimery przetwarza się technologicznie i wytworzone wyroby poddaje się m.in. badaniom w zakresie oceny stopnia biorozkładu w wybranym środowisku. Można porównać czy wytworzone wyroby bardziej podatne są na rozkład biologiczny np.: w kompoście czy w glebie. Materiały wytwarzane w Instytucie znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. w medycynie, rolnictwie, włókiennictwie czy w przetwórstwie tworzyw sztucznych, gdzie odpowiednio zmodyfikowany i „zaprogramowany” polimer przetwarzany na gotowy wyrób ulega biodegradacji w określonych warunkach – powiedziała mgr Monika Owczarek.

Obecnie Laboratorium Biodegradacji realizuje projekt kluczowy pt.: „Biodegradowalne wyroby włókniste” o akronimie BIOGRATEX w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Należy nadmienić, że laboratorium powstało ze środków funduszy strukturalnych w/w projektu, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ze środków własnych.

Z oferowanych usług laboratorium korzystają już klienci, których przyciąga świetne wyposażenie laboratoryjne, zastosowanie innowacyjnych metod badawcze i nowoczesna aparatura badawczo-pomiarowa. Póki co musimy ciągle udowadniać, że warto było w nas zainwestować… Dlatego też, dzięki takiemu wydarzeniu, jakim są Targi skierowane do branży laboratoryjnej mogłyśmy zapromować unikatowe w skali kraju laboratorium oraz zaprezentować najnowocześniejsze metody i techniki badawcze – opowiadała mgr Patrycja Miros

Tak naprawdę laboratorium utworzono na potrzeby zarówno krajowych, jak i zagranicznych ośrodków naukowych, a także przemysłu i stanowić będzie zaplecze badawcze badawcze dla wielu instytucji zajmujących się wytwarzaniem, przetwórstwem i badaniem materiałów polimerowych znajdujących szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki - podsumowałamgr Monika Owczarek

 

Jak dowiedział się nasz portal oferta Laboratorium Biodegradacji Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych już budzi szerokie zainteresowanie wśród wielu potencjalnych kontrahentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

 

  

Stanowisko do przygotowywania kąpieli biodegradacyjnej

 

  

Stanowisko badań materiałów polimerowych i wyrobów włókienniczychw środowisku kompostowym i glebowym

 

red. Tomasz Sznerch

źródła: rozmowa z mgr Patrycją MIros i mgr Moniką Owczarek podczas targów EuroLab 2013 oraz strona internetowa instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter