Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy w Life Science Parku zrodzi się pomysł na miarę Nobla?
9 października 2014 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Life Science Parku w Krakowie. Na terenie tego kompleksu mogą rozwijać się firmy działające w obszarze nauk przyrodniczych.

20tys. m2 raju dla naukowców

30 najemców, 400 pracowników, 16 start-upów działających w obszarze leków innowacyjnych, generyków oraz wyrobów medycznych. Tak w skrócie można opisać Life Science Park. Na powierzchni  20tys. m2 znajdują się 3 budynki w pełni wyposażone i przygotowane do prowadzenia w nich prac badawczych z zakresu nauk przyrodniczych. Warto zaznaczyć, że start-upy mogły powstać dzięki wsparciu JCI Venture. Fundusz ten działa od 2009 roku.

W 2009 roku otwarto pierwszy budynek. -Porównałem wtedy Kraków do Doliny Krzemowej – wspomina Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji. -Life Science Park w Polsce nie ma sobie równych – dodaje.

Wybudowanie obiektu pochłonęło 185 mln zł, z czego 25 mln zainwestował Uniwersytet Jagielloński. Dzięki nakładom tak dużych pieniędzy stworzono miejsce spełniające najwyższe wymogi techniczne i jednocześnie otwierające naukowcom bramę do prowadzenia pracy naukowej w komfortowych warunkach. W przygotowywaniu do otwarcia są kolejne powierzchnie – m.in. Centrum Badań Klinicznych. -To co się tutaj dzieje jest niezwykle ważne dla Krakowa, dla Małopolski i dla naszego kraju – stwierdza Iwona Wendel, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju. -Jeżeli chcemy mówić o gospodarce opartej na wiedzy, o komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych, musimy patrzeć na to, co się dzieje w tym parku – podkreśla.

Czeka nas Nagroda Nobla

Prof. Franciszek Ziejka życzył wszystkim, aby w ciągu najbliższych 10lat w murach Life Science Parku dokonano odkrycia godnego Nagrody Nobla.

Póki co lokatorzy Parku realizują szereg ciekawych projektów. Warto wspomnieć o niektórych z nich. Firma BIOMANTIS zajmuje się opracowywaniem produktów biochirurgicznych przeznaczonych do leczenia trudno gojących się ran. Z kolei firma F1 Pharma jest ukierunkowana na działalność badawczo-rozwojową w zakresie farmacji. Spółka Hependo natomiast, rozwija lek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Nie sposób nie wspomnieć o jednej z większych firm biotechnologicznych w Polsce – Selvicie – skupiającej się przede wszystkim na opracowaniu nowych leków przeciwnowotworowych. Wynajmuje ona powierzchnię aż 1600m2 na terenie Parku.

-Ten Park bazuje na potężnych umysłach skoncentrowanych wokół niego – powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, Jacek Guliński. Czy to wystarczy, aby za 10 lat mogło dokonać się w tym miejscu odkrycie zasługujące na Nagrodę Nobla? Aby się o przekonać, musimy jeszcze poczekać.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter