Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy prowadzenia biznesu w biotechnologii można się nauczyć?
15.06.2011

Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI), które we współpracy z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiegoprzygotowało unikalną ofertę studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii”, twierdzi stanowczo, że tak.

 

„Pomysł na utworzenie interdyscyplinarnych studiów podyplomowych dotyczących przedsiębiorczości w naukach przyrodniczych (life science)  zrodził się jako potrzeba czasów – mówi dr Tomasz Panz, adiunkt na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Od lat obserwujemy losy absolwentów biotechnologii i widzimy jak wielu z nich niestety opuszcza Polskę. Z punktu widzenia naszego kraju to marnotrawstwo – zdolni, świetnie wykształceni ludzie nie znajdują swojej niszy zawodowej na miejscu.” – dodaje dr Panz.

Ideą studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii” jest wykształcenie grupy menedżerów, czy też naukowców przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej zorientowanej na transfer technologii i komercjalizację badań naukowych. Studia mają na celu promocję przedsiębiorczości branży life science, motywować do zakładania nowych firm.

Warto zauważyć, że inicjatywy zmierzające do uruchamiania nowych kierunków studiów będących połączeniem interdyscyplinarnych dziedzin nauki są w Polsce rzadkością. Jednakże dr Panz uważa, że  przedsięwzięcie to ma ogromną szansę powodzenia z uwagi na zapotrzebowanie na nowatorskie firmy w skali kraju.

 

 

Wydaje się, że to XXI wiek będzie wiekiem rozkwitu biotechnologii w Polsce. Świadczy o tym liczba powstających ostatnio firm, szczególnie w zakresie szeroko pojętej biotechnologii medycznej oraz dobre perspektywy ekonomiczne widoczne w tej branży. Te przesłanki wskazują na potrzebę kształcenia specjalistycznej kadry o szerokich horyzontach: od ekonomii, poprzez zarządzanie, do wiedzy z zakresu „life science” i ochrony własności intelektualnej. To jest właśnie zadanie tworzonych studiów podyplomowych.

Kwalifikacje absolwenta:

Absolwent studiów podyplomowych „Biznes w biotechnologii” uzyska wiedzę teoretyczną i stosowaną dotyczącą praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w biznesie life science (organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem), ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii oraz przy założeniu intensywnego wdrażania procesów transferu technologii i zarządzania innowacjami.

Absolwent zdobędzie umiejętności organizowania pracy zespołowej i kierowania zespołami oraz skutecznego komunikowania się, negocjowania i przekonywania. 

 

  • Absolwent zostanie przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach działających w obszarze biotechnologii i przemysłów pokrewnych, jednostkach zaplecza naukowo-badawczego przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych.
  • Absolwent będzie przygotowany do pracy na stanowiskach: specjalistycznych w systemie zarządzania, menedżerów średniego i wyższego szczebla, doradców i konsultantów w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym, a przede wszystkim do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Innowacyjność oferty:

  1. Wykładowcy to przede wszystkim praktycy (menedżerowie, członkowie kadry zarządzającej) rozwijający przedsiębiorstwa w branży life science, w tym goście spoza granic Polski – eksperci z zakresu transferu technologii, marketingu i zarządzania z Wielkiej Brytanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych;

Wykłady teoretyczne dotyczące nauk przyrodniczych będą realizowane pracowników naukowych Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

2) Projekt zakłada współpracę z Partnerami – czołowymi polskimi uczelniami prowadzącymi nauczanie w zakresie biotechnologii;

3) Przy wykorzystaniu zasobów Partnerów część wykładów odbywać się będzie w trybie video-konferencji (zajęcia prowadzone w miejscu lokalizacji uczelni partnerskiej);

4) Podstawą zajęć będą analizy przypadków (case studies).

Jednostka prowadząca studia:

 

Konsorcjum: Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jagiellońskie Centrum Innowacji.

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jest jednym z najmniejszych i najmłodszych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego trzon stanowi około 100 pracowników naukowych. Jest też wydziałem młodym – powstał w roku 2002 (jako Wydział Biotechnologii) w wyniku przekształcenia Instytutu Biologii Molekularnej, będącego częścią Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Wydział jest jednym z najsilniejszych krajowych ośrodków naukowych w dziedzinie biologii molekularnej, biochemii i biofizyki. Świadczy o tym liczba publikacji w renomowanych czasopismach o wysokim współczynniku IF (impact factor) oraz liczba cytowań. Niektóre z publikacji pracowników Wydziału doczekały się ponad 1000 cytowań. Dzięki potencjałowi naukowemu Wydział jest też beneficjentem prestiżowych grantów – zarówno krajowych (obecnie jest ich  ponad 50) jak i międzynarodowych (jest ich 11).

 

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jak do tej pory ma dobrą passę do tworzenia nowych kierunków studiów. Zasadniczy kierunek – biotechnologia - cieszy się wielkim powodzeniem wśród kandydatów, zazwyczaj jest to 9-12 chętnych na jedno miejsce. Wpływa na to nie tylko dobry poziom zajęć, ale i możliwość szerokiego uczestnictwa studentów starszych lat w pracach naukowych podejmujących problemy istotne z punktu widzenia medycyny, często we współpracy z firmami i zaprzyjaźnionymi placówkami zagranicznymi. Wydział prowadzi też studia na kierunkach biofizyka i biochemia. Bardzo dobrą opinią cieszą się także prowadzone nieprzerwanie od dziesięciu lat na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii studia podyplomowe z Biologii Molekularnej. Na weekendowe zajęcia w ramach tych studiów przyjeżdżają słuchacze z całej Polski – także z dużych i znakomitych ośrodków uniwersyteckich.

Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. (JCI)jest podmiotem zarządzającym Parkiem LIFESCIENCE w Krakowie, usprawniającym współpracę firm i instytucji działających w sektorze life science na terenie kraju i regionu Małopolski. Spółka oferuje również usługi uwzględniające wykorzystanie zasobów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działa aktywnie w obszarze inwestycji kapitałowych, inwestując w innowacyjne projekty i firmy (obecnie za pośrednictwem funduszu zalążkowego JCI Venture Sp. z o.o.).

W składGrupy Jagiellońskie Centrum Innowacji wchodzi spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI) oraz spółka JCI Venture.

 

JCI oferuje wysokiej klasy powierzchnię laboratoryjną w Jagiellońskim Parku i Inkubatorze Technologii (Park LifeScience) i wpływa na usprawnienie współpracy firm i instytucji działających w sektorze life science na terenie kraju i regionu Małopolski. Warto zauważyć, że Park LifeScience to nie tylko infrastruktura, lecz także doskonałe miejsce, w którym dzięki komplementarności usług możliwa jest synergia biznesu z naukami life science. Uzupełnieniem działań JCI jest realizacja inwestycji kapitałowych w dziedzinie life science, a także świadczenie profesjonalnych usług wykorzystujących zasoby nauki i biznesu – badania kontraktowe, badania kliniczne i project management.

Spółka JCI Venture. powołana w 2008 roku, specjalizuje się inwestycjach w obszarze nauk przyrodniczych (life science) i stara się dotrzeć przede wszystkim do osób indywidualnych, naukowców (na różnych etapach ich kariery) oraz przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swój projekt w postaci spółki kapitałowej. Na każdy z rozwijanych projektów JCI Venture jest w stanie samodzielnie przeznaczyć do € 200 000.

LifeScience (nauka o życiu) to interdyscyplinarny obszar działań związany z biotechnologią, farmakologią, medycyną i inżynierią medyczną oraz badaniami w tym obszarze.

 

Źródło: Informacja prasowa

Zamieściła: Marta Cipińska

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter