Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy nauka i biznes mogą wspólnie budować nowoczesną Polskę?
07.12.2009
4 grudnia 2009 r. w Warszawie odbyła się Debata BUDUJEMY NA WIEDZY - Jak biznes może więcej zarabiać, nauka szybciej się rozwijać, a Polska zmieniać w nowoczesną gospodarkę opartą na wiedzy?
Podczas debaty przedstawiciele środowiska naukowego i gospodarczego dyskutowali o relacjach między nauką i biznesem, o roli nauki w budowaniu nowoczesnej gospodarki i szansach młodych ludzi na rynku pracy. Panel pierwszy pt. „Dlaczego polskie wynalazki nie trafiają na rynek?" poświęcony był wdrażaniu innowacji i nowych technologii w polskiej gospodarce. Przedsiębiorcy skarżą się na brak możliwości inwestowania w nowe technologie ze względu na zbyt duże ryzyko dla rozwijającej się gospodarki. Z kolei naukowcy mówią o braku zachęt ekonomicznych i otwarcia na badania ze strony biznesu. Natomiast dyskusja podczas panelu II „Młode umysły dla gospodarki. Zbudujmy nowoczesną Polskę" dotyczyła przygotowania studentów i absolwentów do potrzeb rynku pracy. Wraz z wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji obecna sztywna lista 118 kierunków studiów powoli przestanie istnieć, uczelnie autonomicznie będą tworzyć programy studiów, uwzględniając np. potrzeby lokalnych rynków, a studenci sami dobierać dziedziny, jakie studiują.

Debatę poprowadził Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC Biznes, a udział w niej wzięli obok minister nauki: prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Ryszard Tadeusiewicz (AGH), dr Maciej Wojtkowski i dr Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Kazimierz Sedlak - twórca pierwszej w Polsce firmy zajmującej się doradztwem personalnym, prof. Stanisław Karpiński (SGGW), dr hab. Piotr Garstecki (Instytut Chemii Fizycznej PAN), Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, prof. Jan Lubiński, prezes Read Gene, Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.

Na podstawie: MNiSW
KOMENTARZE
news

<Listopad 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter