— Nasze laboratorium mieści się w nowoczesnym Centrum Biotechnologicznym w Poznaniu, specjalnie dostosowanym do wymogów laboratoriów genetyczno-molekularnych — mówi nam Joanna Jastrząbek, Członek Zarządu Biogenetica International Laboratories.
Testy firmy Biogenetica będą jednocześnie sposobem zapobiegania chorobom i narzędziem doboru odpowiednio spersonalizowanej terapii dla pacjentów. Pierwsze programy diagnostyki genetycznej będą dotyczyćchorób dermatologicznych - trądziku, łysienia kobiet i mężczyzn, cellulitu oraz łuszczycowego zapalenia stawów czy opryszczki genitalnej. Dzięki testom możliwe będzie zbadanie indywidualnych predyspozycji pacjenta do wielu chorób oraz określenie osobistej wrażliwości na leki.
— W planach naszej spółki jest stworzenie własnych produktów w postaci celowanych testów genetycznych z branży dermatologicznej, kardiologicznej, ginekologicznej, farmakologicznej oraz zdrowego stylu życia. Wybór ten jest oparty na przeprowadzonych badaniach potrzeb rynku medycznego w Polsce. Naszym celem jest stworzenie też, przy współpracy z dużą firmą farmaceutyczną, linii produktowej związanej z diagnostyką RNA nowej generacji. — opowiada Joanna Jastrząbek
W poznańskim laboratorium będą analizowane próbki od pacjentów z Polski oraz klinik i szpitali Europy Zachodniej, Skandynawii, krajów regionu nadbałtyckiego, Słowacji oraz Węgier. W oparciu o efekty kilkuletniej współpracy naukowców z Polski i Stanów Zjednoczonych będą także prowadzone prace badawcze, na przykład nad rozwojem testów kardiologicznych. „Zainwestowaliśmy w ten projekt, ponieważ odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynkowe w zakresie nowoczesnej diagnostyki medycznej” — mówi Piotr Berliński, analityk Funduszu StartMoney.
— Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale dzięki przyjętemu przez nasz fundusz sposobowi finansowania, spółka na początkowym etapie działalności nie jest obciążana dodatkowymi kosztami związanymi z finansowaniem, tak jak to jest w przypadku kredytu tj. spłatą rat i odsetek, co znacznie przyspiesza rozwój firmy – a tego właśnie życzymy firmie Biogenetica — podkreśla Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney:
Testy Biogenetica pomogą w profilaktyce i leczeniu
Testy firmy Biogenetica pomagają lekarzowi ocenić czy pacjent jest w grupie ryzyka rozwoju danego schorzenia, zanim doświadczy on jakichkolwiek symptomów, co daje możliwość zastosowania najlepszej terapii i uniknięcia powikłań.
— Nasza spółka transferuje technologię z laboratorium w USA. Jest to technologia, która funkcjonuje od kilku lat zarówno w USA jak i Azji, Europie Zachodniej i Ameryce Południowej. Testy, które będą wykonywane w naszym laboratorium od lat funkcjonują w innych krajach i cieszą się dużą popularnością zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów, ze względu na silne podstawy naukowe oraz wysoką użyteczność kliniczną. W Polsce jeszcze nie ma takich, ani nawet podobnych produktów, stąd pomysł na ich dostosowanie oraz implementację na rodzimy rynek — opowiada Joanna Jastrząbek
Na przykład w przypadku trądziku pospolitego, dotychczas lekarze nie byli w stanie przewidzieć efektywności terapii antybiotykowej u konkretnego pacjenta, dopóki jej nie zastosowali i nie uzyskali wyników. Dodatkowo, leczenie wymaga długiego czasu i może wcale nie przynieść poprawy. Test na trądzik pospolity pomoże lekarzowi ocenić czy pacjent zareaguje na dane leczenie, a tym samym wybrać najbardziej efektywną terapię antybiotykową, co pozwala nie tylko na zmniejszenie trądziku, ale także na skrócenie czasu terapii. Podobnie jest w przypadku łysienia, gdzie testy pomagają postawić diagnozę jeszcze przed wystąpieniem objawów, oraz stwierdzić jak pacjent zareaguje na leczenie.
— Dla komfortu pacjentów nasze testy wykonywane są w oparciu o ślinę a nie krew. Całkowity czas od jej pobrania w gabinecie lekarza do otrzymania wyniku wynosi maksymalnie 7 dni. Nasze testy wykonywane są raz w życiu a ich wyniki przekazywane są w jasny, zrozumiały sposób. Każdy zawiera opis i interpretacje tak aby mógł stanowić istotne wsparcie również dla lekarza specjalisty. Gdy lekarz otrzyma indywidualny raport Pacjenta natychmiast może wdrożyć spersonalizowaną terapię. — wyjaśnia Joanna Jastrząbek
Czy testy będą konkurencyjne?
— Diagnostyka genetyczna jest rosnącym, szybko rozwijającym się rynkiem. Aby być konkurencyjnym na tym rynku trzeba mieć międzynarodowe relacje umożliwiające ciągły dostęp do nowości, które w genetyce powstają co dzień. W zakresie testów genetycznych, które są produktem bardzo specjalistycznym, konkurencyjności nie można rozpatrywać w kategoriach w jakich rozpatruje się typowe produkty sprzedażowe takie jak żywność czy odzież. Rynkiem tym rządzą inne zasady. O przewadze konkurencyjnej nie stanowi tylko jego cena i jakość ale także technologia, knowhow, strategia oraz relacje rynkowe stanowiące własność firmy. W chwili obecnej brak jest bezpośredniej konkurencji dla naszych produktów. Jednakże ich niepodważalną zaletą są silne podstawy medyczne oraz wysoka użyteczność kliniczna. — tłumaczy Joanna Jastrząbek.
KOMENTARZE