Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Członkinie Warsaw Team opowiadają o przygotowaniach do konkursu iGEM.
01.07.2013

Warszawscy studenci zmierzą się w tym roku z ponad 200 zespołami z młodych naukowców z całego świata w konkursie iGEM. Zmagać się będą w dziedzinie biologii syntetycznej. Członkowie zespołów z pomocą opiekunów najpierw planują, a następnie realizują projekt naukowy w trakcie wakacji. Na pytania redaktora odpowiadają dwie członkinie Warsaw Team – Aleksandra Bartosik i Anna Misiukiewicz.

O tegorocznym projekcie Warsaw Team członkowie tego zespołu opowiedzieli Portalowi już wcześniej. Link to tego tekstu znajduje się poniżej. Z kolei tym razem studentki opowiadają m.in. o zdobywaniu funduszy, udziale zespołu w imprezach naukowych oraz o początkach pracy laboratoryjnej.


Przeczytaj również:
Warszawscy studenci startują w międzynarodowym konkursie iGEM – już szósty raz


Najmłodszy członek drużyny, licealista Kamil Żmijewski pracuje na hodowlach tkankowych

Red. Tomasz Domagała: Proszę przypomnieć naszym czytelnikom nad jakim projektem pracuje w tym roku zespół Warsaw Team.

Aleksadra Bartosik: W tym roku naszym celem jest otrzymanie bakterii, która dzięki zmodyfikowanemu fluorescencyjnemu białku GFP będzie świeciła w obecności rakotwórczego akrylamidu, znajdującego się m.in. w chipsach i smażonym mięsie.

Na jakim etapie są obecnie prace związane z Państwa projektem?

Aleksandra Bartosik: Nasz zespół pracuje w trzech laboratoriach: komórkowym, genetycznym i mikrobiologicznym. W zeszłym tygodniu w laboratorium komórkowym zakończyliśmy wstępną fazę testów nad toksycznością akrylamidu dla ludzkich komórek. W tym tygodniu rozpoczynamy część właściwą eksperymentu. W laboratorium genetycznym przygotowaliśmy w formacie BioBrick superfolderowe białko GFP w czterech barwach: niebieskim, zielonym, żółtym i cyjanowym. Teraz możemy je dołączyć do ogólnodostępnej bazy części biologicznych, z której korzysta iGEM.

Proszę powiedzieć kilka słów o dotacji finansowej otrzymanej od premiera Donalda Tuska iminister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej.

Opiekun zespołu prof. dr. hab. Jacek Bielecki oraz Dorota Sabat odbierają z rąk premiera D. Tuska i prof. B. Kudryckiej nagrodę w konkursie „Generacja przyszłości”

 

Anna Misiukiewicz: Dotacja, którą otrzymaliśmy, pochodzi z organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu „Generacja przyszłości”, mającego na celu finansowanie studenckich projektów naukowych biorących udział w międzynarodowych konkursach, zarówno tych indywidualnych jak i grupowych. Nasz zespół ubiegał się o finansowanie w kwocie 205 100 zł. Oczywiście musieliśmy przy tym dopełnić wszelkich formalności w postaci udokumentowania wybitnych osiągnięć studentów, szczegółowego planu naszego projektu i oczywiście kosztorysu. Udział naszej reprezentacji w tegorocznym konkursie iGEM znalazł się wśród 31 laureatów, a nagrody zostały uroczyście wręczone przez premiera Donalda Tuska i minister prof. Barbarę Kudrycką. Dzięki temu finansowaniu jesteśmy w stanie pokryć niemal wszystkie koszty naszego projektu – zakup materiałów, odczynników, a co ważniejsze także sprzętu laboratoryjnego, opłatę rejestracyjną drużyny oraz sam udział w finałach, które w tym roku odbędą się we francuskim Lyonie. To dla nas naprawdę ogromna nagroda, ale równie wielkie wyzwanie.

Proszę opowiedzieć o udziale zespołu w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Festiwalu Nauki.

Aleksandra Bartosik: Piknik Naukowy Polskiego Radia i Festiwal Nauki to dwie  najbardziej znane i największe imprezy, podczas których nasz zespół mógł podzielić się swoją pasją z ludźmi nie zajmującymi się biologią syntetyczną czy molekularną na co dzień. Cieszymy się, bo nasi goście pytali dużo i szczegółowo. Zainteresowanie było ogromne, bez względu na wiek. Zdarzały się również bardzo podstawowe pytania, na przykład pewna pani była zaskoczona tym, że wszystkie żywe organizmy posiadają DNA, a inny pan dziwił się jak zaledwie 23 pary chromosomów mogą być rozdzielone do wszystkich komórek ludzkiego ciała. To pokazuje, że ludzie w Polsce wciąż zbyt mało wiedzą o tym, co oferuje im biologia – nie tylko syntetyczna. Dlatego mamy nadzieję, że działania Warsaw Team, choćby właśnie takie jak obecność na Pikniku Naukowym pomogą małymi kroczkami zmienić tę sytuację.

Filip Hoffman prezentuje puzzle bakteryjne podczas Pikniku Naukowego

Anna Misiukiewicz: Ja z kolei w rozmowie z pewnym piknikowiczem zdałam sobie sprawę, jak nieliczne są w Polsce wydawnictwa zajmujące się tematami związanymi z inżynierią genetyczną o charakterze naukowym, ale przystępnym dla każdego czytelnika. Cieszę się, że są ludzie zainteresowani takimi publikacjami, daje to nadzieję na poszerzenie wiedzy naszego społeczeństwa. A największą nadzieję daje młodsze pokolenie – na przykład nie więcej niż 8-letni chłopczyk z zadowoleniem krzyczący „O! To jest szalka Petriego!” – to jest najbardziej niesamowite i pokazuje sens i potrzebę takich wydarzeń.

Jakie nastroje panują w zespole? Czy macie jakieś wieści o postępach innych zespołów? Jak oceniacie swoje szanse?

Aleksandra Bartosik: Nasz projekt jest ambitny, więc mamy dużo do zrobienia. Teraz myślimy przede wszystkim o tym, by jak najlepiej wykonywać swoją pracę, bo to jest podstawą sukcesu.

Anna Misiukiewicz: Początki bywają trudne, ale zapału nam nie brakuje. Bardzo liczymy na współpracę z innymi drużynami, szczególnie polskimi, których do tej pory zdecydowanie brakowało – kooperacja jest w tym konkursie dodatkowo premiowana. Staramy się śledzić postępy zaprzyjaźnionych zespołów i chociaż to dopiero początki, to trzeba przyznać, że konkurencja stawia nam wysoko poprzeczkę – ambitne projekty i aż 215 rywalizujących drużyn. Na szczęście to bardziej mobilizuje niż przeraża i dlatego razem z początkiem akademickich wakacji zabieramy się za ciężką pracę nad wykrywaniem rakotwórczego akrylamidu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał red. Tomasz Domagała

Aleksandra Bartosik – Studentka I roku studiów licencjackich na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych
Anna Misiukiewicz – studentka II roku studiów magisterskich na kierunku biotechnologia

KOMENTARZE
Newsletter