Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chińczycy poznali i docenili potencjał polskiej biotechnologii
Chińczycy poznali i docenili potencjał polskiej biotechnologii

Jak już Was informowałem, 9 listopada br. miałem przyjemność wygłosić online referat na temat krajobrazu polskiej biotechnologii podczas konferencji w Chinach – Chengdu International Supply Chain and Smart Logistics Expo, na zaproszenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz organizatorów – Beijing North Star Events Group. W lokalnych mediach pojawiła się już relacja z rzeczonej imprezy oraz kolejna przychylna recenzja mojej prezentacji. Zachęcam do lektury.

 

 

Wyżsi przedstawiciele rządów ze Szwajcarii, Słowacji, Łotwy, Litwy, Węgier, Polski, Serbii, Bułgarii i innych krajów, eksperci i naukowcy w dziedzinie biomedycyny oraz kadra kierownicza korporacji zebrali się razem, aby połączyć metody online i offline, dzielić się wspólnie doskonałymi produktami i technologiami medycznymi z różnych krajów oraz skorzystać z możliwości współpracy z Chinami.

Forum specjalnie zaprosiło również ambasadora Huo Yuzhena, specjalnego przedstawiciela ds. współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej, oraz pana Dušana Belli, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego ambasady Słowacji w Chinach, aby porozmawiać o tym, jak zintegrować krajowy i międzynarodowy biomedyczny łańcuch dostaw w erze po pandemii.

 

Interpretacja obecnego stanu i perspektyw biomedycyny w Polsce

Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się m.in. Adam Zalewski, redaktor naczelny portalu Biotechnologia.pl, największego serwisu o tematyce LifeScience w Polsce. Prelegent wygłosił przemówienie poprzez nagranie wideo. Pan Adam wykorzystał metodę analizy SWOT (silne/słabe strony oraz szanse/zagrożenia) do przedstawienia stanu i perspektyw rozwoju polskiej biotechnologii. Oto syntetyczne punkty w poszczególnych kategoriach pochodzące z jego prezentacji: 

W Polsce stosowni praktycy z branży biomedycznej regularnie uczestniczą w forach okrągłego stołu i innych działaniach, aby zrozumieć i skuteczniej kreować aktualną sytuację w branży. Ponadto Polska prowadzi rozsądną politykę finansowania publicznego, legitymuje się kilkoma znaczącymi sukcesami w dziedzinie biotechnologii, a także aktywnie promuje za granicą biznesy polskich przedsiębiorstw. Obecnie Polska wciąż jednak nie doczekała się krajowej strategii rozwoju biotechnologii. Ponadto start-upów z branży medtech i biotech jest tam niewiele.

Jednocześnie polska biotechnologia również stoi przed zagrożeniami, takimi jak brak innych istotnych źródeł finansowania poza środkami publicznymi. Z drugiej strony wyzwania stwarzają wiele możliwości. Pan Adam odwołał się tutaj do dużej liczby polskich naukowców mieszkających za granicą i rozwijających biotechnologię w wiodących instytutach badawczych w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Ten potencjał trzeba sprowadzić w jakimś stopniu do Polski, aby pracował na rzecz rodzimej gospodarki opartej na wiedzy.

Taką esencję z poniżej prezentacji wyłuskali lokalni słuchacze. Zachęcam jednak do obejrzenia pełnej treści wykładu: 

 

Źródła

https://mp.weixin.qq.com/s/DS4hy4XkDmyXs2ZGBvYZdA

KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter