Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Celon Pharma - 6 nowych, innowacyjnych leków
10.11.2009
W pierwszej połowie przyszłego roku Celon Pharma, pracujaca nad najnowocześniejszym systemem terapii – siRNA, zamierza wprowadzić na rynek 6 nowych leków i tym samym podwoić swoje portfolio produktowe.
Do końca I kwartału przyszłego roku spółka zamierza wprowadzić na rynek cztery nowe leki stosowane w chorobach takich jak onkologia, kardiologia, psychiatria. Z tego dwa leki zostaną wprowadzone do obrotu do końca stycznia 2010 natomiast dwa następne do końca pierwszego kwartału 2010. Wprowadzenie dwóch kolejnych leków planowane jest na koniec II kwartału 2010 r. Dzięki tak znacznemu poszerzeniu port folio zarząd spółki spodziewa się przynajmniej podwojenia przychodów.

- Jest to efekt realizacji naszej strategii, która zakłada, że w ciągu kliku najbliższych lat staniemy się jednym z największych producentów leków onkologicznych opartych o technologie wytwarzania opracowane w laboratoriach spółki – powiedział Maciek Wieczorek, prezes Celon Pharma. - Dlatego też w przyszłym roku planujemy rozpoczęcie I fazy badań klinicznych prowadzonych na ludziach leków opartych o technologię siRNA. Sądzimy, że poszerzenie port folio leków pozwoli nam na łatwiejsze finansowanie badań nad lekami innowacyjnymi.

Niedawno Celon Pharma uzyskała 70 mln zł dofinansowania w ramach programu operacyjnego innowacyjna gospodarka. Pieniądze te zostały przyznane na realizację 14 projektów badawczo-rozwojowych w ramach działania 1.4-4.1. Prowadzone projekty dotyczą badań nad innowacyjnymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób nowotworowych, metabolicznych (cukrzyca) oraz neurodegeneracyjnych jak alzheimer.

Obecnie spółka posiada jedno z największych i najnowocześniejszych laboratoriów w kraju i zatrudnia ogółem 40 naukowców, którzy prowadzą badania nad kilkunastoma projektami dotyczącymi leków najnowszej generacji (tzw. innowacyjnymi). –Dzięki pozyskanym funduszom z UE będziemy w stanie w niedługim czasie rozbudować nasze laboratoria tworząc jedno z największych jak nie największe centrum badawczo rozwojowe w kraju – powiedziała dr Monika Lamparska-Przybysz, szefowa laboratoriów Celon Pharma.


Obecne działania spółki

W przeprowadzonych na początku projektu screeningowych badaniach in vitro, mających na celu wstępną ocenę możliwości zastosowania siRNA w hamowaniu ekspresji genów istotnych w nowotworzeniu, najbardziej obiecujące wyniki uzyskano dla genów ze szlaku Wnt. Zaobserwowano tutaj hamowanie ekspresji w granicach 50-70 procent w stosunku do kontroli negatywnej (siRNA niekodujące). Ponadto wyciszenie genu targetowego indukowało apoptezę na poziomie 60 procent, co jest porównywalne ze skutecznością stosowanych powszechnie chemioterapeutyków.

- Wyniki in vitro potwierdzono w eksperymentach in vivo na modelach mysich z ludzkimi nowotworami m. in. piersi i płuc - powiedziała dr Monika Lamparska-Przybysz z Celon Pharma we wcześniejszej rozmowie z portalem biotechnologia.plUdało nam się uzyskać efekt zahamowania wzrostu guzów po podaniu siRNA na poziomie 50% w porównaniu z kontrolą, nie obserwując jednocześnie występowania działań niepożądanych, tak charakterystycznych przy chemioterapii.

Obecnie trwają badania toksykologiczne i farmakologiczne, które są niezbędne do uzyskania zgody i rozpoczęcia badań na ludziach.

Spółka opracowuje swoje produkty we współpracy między innymi z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu oraz z Katedrą Medycyny Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter