– Obecnie służą temu przede wszystkim przedsięwzięcia wdrażane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, np. Program Badań Stosowanych, który ma na celu wsparcie sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych w różnych dziedzinach – mówi dla naszego portalu Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W Polsce ważną rolę we wspieraniu relacji między sferą nauki i przemysłu odgrywa Krajowy Program Ramowy. W ramach tego programu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia programy badawcze w różnych dziedzinach strategicznych dla polskiej gospodarki. Przeglądając na portalu Biotechnologia.pl artykuły poświęcone tematyce wspierania innowacyjności można znaleźć wiele wspólnych wniosków. Jednym z nich jest fakt, że duży odsetek polskiej kadry naukowców nie wierzy w swoje możliwości i sukces jaki może odnieść w biznesie innowacyjny pomysł. MNiSW w tej kwestii nie pozostaje obojętne. - Podniesieniu kwalifikacji polskich kadr sfery badań i rozwoju w zakresie współpracy z gospodarką służą natomiast takie inicjatywy, jak Program ,,Top 500 Innovators - Science Management Commercialization". – dodaje rzecznik.
Oczywiście to nie wszystko. - Reforma szkolnictwa wyższego także stawia sobie za jeden z celów pogłębienie dialogu sfery nauki i gospodarki. Jednymi z jej założeń są m. in. wzmocnienie współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym, silniejsze powiązanie treści kształcenia z wymogami rynku pracy oraz przygotowanie absolwenta do czynnegow nim udziału. Warto przy tym zaznaczyć, że o innowacyjności uczelni można mówić przynajmniej na dwa sposoby: mogą być one postrzegane jako instytucje sprzyjające kreatywności i rozwoju kapitału intelektualnego, zwłaszcza kapitału ludzkiego i społecznego. Tematy te były mocno akcentowane przez MNiSW na forum UE w ramach Prezydencji polskiej w Radzie UE w II połowie 2011 r. Z drugiej strony są to też miejsca powstawania nowych, innowacyjnych modeli biznesowych. – wyjaśnia Bartosz Loba
Polska wraz z nadejściem 2012 roku zakończyła czas swojej Prezydencji w UE. Przez pół roku przewodnictwa kwestia wspierania innowacyjności była kilkukrotnie akcentowana, jako priorytet zrównoważonego rozwoju. – W czasie trwania polskiej Prezydencji w Radzie UE przeprowadzono szeroką debatę na temat pełnego wykorzystania kapitału intelektualnego Europy, przyjęto konkluzje w sprawie partnerstw na rzecz badań i innowacji, opublikowano komunikat KE i przyjęto konkluzje w sprawie modernizacji uniwersytetów. Ponadto został opublikowany projekt kolejnego programu ramowego - Horizon 2020, a także przeprowadzono pierwsze dyskusje na ten temat – wymienia rzecznik.
Na rzecz dialogu nauki z biznesem
W czwartek 16 lutego Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka spotkała się z Ministrem Gospodarki w Rządzie Szwajcarii, Johannem Schneider-Ammannem, odpowiedzialnym za obszar technologii i innowacji. Głównym tematem rozmowy były zagadnienia dotyczące wspierania innowacyjności oraz współpracy sektora nauki i biznesu. Przedstawiciele obu stron zaprezentowali krajowe rozwiązania strategiczne w tym zakresie oraz instrumenty i działania podejmowane na rzecz dialogu nauki z biznesem. – Spotkanie to miało charakter roboczy. Jego celem było m. in. przedstawienie informacji na temat już istniejących, krajowych mechanizmów służących wsparciu dialogu sfery nauki i biznesu. Dodatkowo, Minister Schneider-Ammann krótko zaprezentował dokument strategiczny dotyczący polityki w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów i energii odnawialnej ,,Cleantech Master Plan". Na razie współpraca obu resortów będzie kontynuowana na szczeblu roboczym. W dłuższej perspektywie, planowana jest organizacja spotkania w formuleszerszego forum, podczas którego polscy i szwajcarscy naukowcy będą mogli przedyskutować możliwości rozwijania i zacieśniania współpracy. Obszarem wspólnego zainteresowania jest energetyka, w szczególności odnawialne źródła energii. – informuje nas Bartosz Loba.
Wydaje się, że Minister Kudrycka trzyma rękę na pulsie i ma opracowaną strategię działania. Internacjonalizacja współpracy w kwestii wspierania innowacyjności, a także implementacja dobrych praktyk z tego sektora, które sprawdziły się już w innych krajach może okazać się strzałem w dziesiątkę. W dłuższej perspektywie za szybki rozwój naszego kraju odpowiadać będą naukowcy, których pomysły będą sukcesywnie realizowane. Trzeba mieć to na uwadze. Czas pokaże jak przełoży się na rzeczywistość 6 ustaw tworzących nowy system nauki pod wspólnym hasłem Budujemy na wiedzy.
źródło zdjęcia: nauka.gov.pl
Red. Tomasz Sznerch
KOMENTARZE