Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Budowanie mostów pomiędzy Ameryką Południową a Europą
Marta Łucka, 30.05.2014 , Tagi: life science
Ameryka Południowa, a szczególnie Brazylia, może poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą branżą life science. Jest to miejsce z ogromnym rynkiem zbytu, z którego mogą skorzystać europejscy przedsiębiorcy. Każda ze stron wyciągnęłaby z takiej współpracy naukę dla siebie.

Sektor life science w Brazylii przeżywa swój złoty wiek. Dzięki wykorzystaniu bezzwrotnych funduszy, przedsiębiorstwa funkcjonujące w obszarach biotechnologii oraz ochrony zdrowia mają szansę maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Stworzono także szereg programów, które wspierają współpracę międzynarodową, a co ważniejsze transfer wyników prac naukowych do przemysłu. Niebagatelne znaczenie odgrywają w tej kwestii liczne inkubatory przedsiębiorczości, a także parki technologiczne. Podobnie jak na rynku europejskim, w Brazylii dominują młode firmy. Europa, szczególnie, Środkowa oraz Wschodnia nie mogą pochwalić się aż tak rozwiniętym sektorem life science. Z roku na rok jednak sytuacja się poprawia. Rządy państw coraz bardziej doceniają znaczenie biotechnologii jako istotnego punktu w rozwoju innowacyjnej gospodarki. Mimo tego, finansowanie badań naukowych oraz edukacja naukowców w dziedzinie komercjalizacji wyników swoich prac są nadal niewystraczające.

Norberto Prestes, menedżer projektu Brasil Biotechnology oraz William D. Taylor, dyrektor Pfenex Inc. podczas swoich wystąpień na BioForum 2014 zaprezentowali słuchaczom, w jaki sposób może wyglądać współpraca między Ameryką Południową (szczególnie Brazylią) a Europą Środkowo-Wschodnią.

Tytułowe „budowanie mostów” pomiędzy tymi krajami wydaje się być pewnym rozwiązaniem. Mimo, że oba miejsca dzieli wiele kilometrów, warto rozważyć możliwość współpracy. Ameryka Południowa, mogłaby wykorzystać zaplecze techniczne Starego Kontynentu. Zakup odpowiedniego sprzętu jest w tym kraju bardzo kosztowny i w dużej mierze sprowadza się go z innych państw, co jest obarczone bardzo wysokim podatkiem. Ponadto, Europa może być rynkiem zbytu dla leków biopodobnych zwalczających stwardnienie rozsiane, gdzie choruje na nie 600 000 osób (łącznie na świecie odnotowuje się 2,3 miliony chorych). „Przyszedł czas na większe pielgrzymki i większe wyprawy po tym, jak minęło 10lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Czas na nowe wyzwania.” – powiedział Norberto Prestes. Natomiast zaproszony gościnne Gustavo Sabatinni, który dzień wcześniej wygłaszam wykład na temat biotechnologii w weterynarii dodał: „Zbudowanie mostu będzie bardzo proste, wystarczy, że do mnie zadzwonicie.”.

 

BioForum 2014 to trzynasta edycja międzynarodowych targów, w których uczestniczą przedstawiciele nauki i biznesu powiązani z sektorem life science. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział liczne grono znanych osobistości z całego świata. Na BioForum 2014 składają się targi wystawiennicze, wykłady i spotkania B2B pomiędzy ludźmi szukającymi nowych form współpracy z innymi firmami. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez eksperta z RCA Inc. Impreza odbyła się w Łodzi, 28 i 29 maja.
Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej: http://cebioforum.com/

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter