Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Brytyjska spółka Lectus PLC ogłosiła planowane na IV kwartał 2010 roku wejście na NewConnect
14.10.2010
W procesie private placement firma zamierza pozyskać do 40 mln zł, co oznacza, że może być to największa oferta prywatna poprzedzająca debiut na NewConnect.
Planowany private placement, a następnie wejście na NewConnect to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju nowej generacji lecznictwa walki z bólem, wykorzystującej do tego celu kanały jonowe, za pomocą naszej zastrzeżonej technologii LEPTICS - mówi Roland Kozlowski, Chief Executive Officer, Lectus Therapeutics. Rynek, na który chcemy dotrzeć w 2015 roku ma osiągnąć wartość około 6,5 mld USD. Kluczowe fazy badań planujemy zrealizować w Polsce w Parku LifeScience zarządzanym przez Jagiellońskie Centrum Innowacji w Krakowie.

Autoryzowanym Doradcą w procesie wprowadzenia na NewConnect jest Acadia sp. z o.o. S.K.A. Doradcą prawnym jest Bird&Bird Maciej Gawroński sp.k. Oferta realizowana będzie przy wsparciu Domu Maklerskiego AmerBrokers SA. ”Lectus PLC będzie pierwszą biotechnologiczną firmą z Wielkiej Brytanii, która będzie notowana na rynku alternatywnym warszawskiej giełdy. Private placement rozpocznie się w październiku, a debiut spółki na giełdzie planowany jest na grudzień tego roku” – mówi Artur Chabowski, Prezes Acadii.

”Doceniamy potencjał rynku NewConnect. Niedawny sukces spółki Mabion jest również dobrym wskaźnikiem rosnącego zainteresowania inwestorów branżą biotechnologiczną. To pozytywny sygnał przed rozpoczęciem oferty private placement” – dodaje Roland Kozlowski.

Lectus PLC posiada 100% udziałów w Lectus Therapeutics, która od 2006 roku prowadzi badania nad lekami do walki z bólem. Firma była wspierana przez europejskie fundusze venture capital, w tym Sofinnova Partners (Francja) i dwie japońskie firmy farmaceutyczne, które zainwestowały w projekt do dzisiaj łącznie ok. 15 mln euro. - ”Uzyskane fundusze, zgodnie z naszą strategią kreowania wartości dla akcjonariuszy, zostaną przeznaczone na dalszy rozwój modulatorów kanałów jonowych, które usprawnią funkcjonowanie dotychczasowych terapii walki z bólami neuropatycznymi” - powiedział Roland Kozlowski.

Lectus Therapeutics jest brytyjską firmą specjalizującą się w poszukiwaniu leków do walki z bólem oraz zbliżonymi dolegliwościami. Firma jest zarejestrowana od grudnia 2002 roku. Strategia firmy zakłada uzyskanie pozycji światowego lidera w rozwoju lecznictwa Nowej Generacji poprzez kanały jonowe. Lectus Therapeutics wykorzystuje siłę idącą z prawnie zastrzeżonej, funkcjonującej gałęzi nauki, jaką jest LEPTICS (Leveraged Enabling Proteomiks Technology for Ion Channels Screening). Na jej podstawie spółka buduje swoją wiedzę o kanałach jonowych, aby rozwijać ich nowoczesne moduły, które mają potencjał do zaoferowania ważnych klinicznych i ekonomicznych korzyści wśród istniejących już terapii.

Kanały jonowe są rodzajem komórek zawierających pory białkowe, które kontrolują przepływ jonów, takich jak sód, wapń, potas. Sa one nieodzowne w ruchu mięśni, transmisji impulsów nerwowych oraz w funkcjonowaniu układu sercowo - naczyniowego. Historycznie, leki kierujące kanałami jonowymi osiągnęły ogromny sukces i ciągle wpływają na wzrost zysków do kwoty ponad 6 miliardów dolarów w ogólnej sprzedaży rocznej. W ostatnich latach jednak, starania identyfikujące nowoczesne lecznictwo poprzez kanały jonowe skoncentrowało się na kierowaniu porami tworzącymi domeny kanałów jonowych i mimo bilionów dolarów przeznaczonych w R/D to podejście nie zaowocowało znaczącymi sukcesami klinicznymi. Wierzymy, iż jest to głównie spowodowane skutkami ubocznymi wywołanych małą zdolnością identyfikacji porów. Lectus Therapeutics - Nowa Generacja leków działających na kanały jonowe - selektywnie celuje w białka aktywne kanałów jonowych, przewiduje znaczące wzmocnienie bezpiecznego ich przekroju co da korzyści w lecznictwie i ekonomii.

Wiecej informacji na stronie www.lectustherapeutics.com

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
Newsletter