Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Brak enzymu kluczowy dla szybkiego wzrostu potrójnie negatywnego raka piersi.
24.03.2013

Rak piersi nie jest jedną, konkretną jednostką chorobową. Klasyfikacja raków piersi opiera się m.in. na ocenie histopatologicznej, analizie receptorów obecnych na zmienionych nowotworowo komórkach oraz poziomie ekspresji niektórych genów. Właściwe zaklasyfikowanie nowotworu pozwala na dopasowanie terapii i ocenę jej skuteczności. Jednym z najbardziej opornych na dotychczas opracowane metody leczenia jest potrójnie negatywny rak piersi (triple-negative breast cancer, TNBC). Zespół z University of Kentucky Markey Cancer Center, specjalizujący się w badaniach nad metabolizmem komórek TNBC, opublikował wyniki mogące stanowić podstawę do opracowania skutecznej terapii.

 

Potrójnie negatywny rak piersi charakteryzuje się brakiem ekspresji specyficznych dla innych nowotworów piersi genów: receptora dla estrogenu (ER), receptora dla progesteronu (PR) i Her2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2, receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu). W większości przypadków rak TNBC powiązany jest z niewłaściwie funkcjonującym genem BRCA1, którego mutacja zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi nawet do 80%. Hormononiezależne guzy typu TNBC rozwijają się bardzo szybko, co utrudnia wykrycie ich na wczesnym etapie choroby, charakteryzują się również częstym przerzutowaniem i szybszymi niż inne nowotwory nawrotami. Ze względu na swój fenotyp TNBC są niewrażliwe na terapię hormonalną, stosowaną w przypadku guzów ER+ i PR+, jak również na leczenie trastuzumabem (Herceptyną), skuteczne w przypadku nowotworów HER+.

 

Zespół badaczy, kierowany przez dr Peter Zhou, dokonał analizy metabolizmu komórek TNBC, w wyniku której stwierdzono brak syntezy fruktozo-1,6-bifosfatazy (FBP1), jednego z kluczowych enzymów anabolicznej ścieżki przemian glukozy. Procesy anaboliczne w komórkach nowotworowych wymuszone są przez środowisko, w jakim znajduje się guz. Niewielki dostęp tlenu limituje procesy następujące po glikolizie. Brak FBP1 w komórkach badanego nowotworu promuje przemiany kataboliczne, powodując większy transport glukozy do tkanek guza i lepsze ich odżywienie. Wyjaśnia to dużo szybsze tempo wzrostu guzów TNBC w stosunku do innych nowotworów. Za inhibicję FBP1 odpowiada nadekspresja genów białek wchodzących w skład kompleksu zawierającego czynnik transkrypcyjny Snail. Wczesniejsze badania, kierowane przez Zhou badały udział kompleksu białka Snail z metylotransferazami G9a i DNMT w rozwoju i przerzutowaniu raka piersi.

Odkrycie odmiennego mechanizmu, jakim dysponuje trudny w leczeniu nowotwór, stanowi podstawę do projektowania kolejnych badań. Zidentyfikowanie białek kluczowych w nowo poznanym łańcuchu metabolicznym może być pomocne w stworzeniu skutecznej terapii, na którą TNBC będzie wrażliwy.

 

Zuzanna Sobańska

 

Źródła:

http://www.jci.org/articles/view/57349

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130228155519.htm

http://www.tnbcfoundation.org/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2026>

pnwtśrczptsbnd
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter