Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Blokowanie kwasów tłuszczowych może spowolnić progresję raka prostaty
Blokowanie kwasów tłuszczowych może spowolnić progresję raka prostaty

Najnowsze badania wskazują, że kwasy tłuszczowe napędzają wzrost guza prostaty. W związku z tym zablokowanie powstawania kwasów tłuszczowych może być obiecującym punktem uchwytu w terapii tego typu nowotworów.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Chociaż charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, zapobieganie progresji raka prostaty do agresywnego stadium jest dużym wyzwaniem. Według badań komórki nowotworowe wywodzące się z linii komórek prostaty charakteryzują się znacznie zwiększonym pobieraniem kwasów tłuszczowych (KT). Jako najistotniejszy element tego procesu wskazuje się obecność translokazy CD36 kwasu tłuszczowego. Wykazano, że wyciszanie translokazy CD36 w ludzkich komórkach raka prostaty zmniejszało pobieranie kwasów tłuszczowych i proliferację komórek. Zarówno w modelach mysich, jak i w badaniach z wykorzystaniem ludzkich komórek raka prostaty wykazano, że ablacja lub hamowanie CD36 zmniejszało nasilenie raka prostaty.

Naukowcy od dawna poszukują mechanizmów odpowiedzialnych za to, że guzy prostaty stają się tak agresywne. Chcąc ustalić, co napędza nowotwory i jak metabolizm raka prostaty różni się od metabolizmu innych nowotworów, uwagę zwróciły właśnie kwasy tłuszczowe. Jak wyjaśnia autorka badania: „Istnieje silny związek między otyłością, dietą i słabymi wynikami u mężczyzn, którzy rozwijają raka prostaty […]. W szczególności ci mężczyźni, którzy spożywają więcej nasyconych kwasów tłuszczowych, wydają się mieć bardziej agresywnego raka”.

Aby ocenić swoje obserwacje dotyczące potencjalnego związku nasyconych kwasów tłuszczowych z nowotworem prostaty, pobrano próbki tkanek ludzkich od osób z rakiem prostaty i przeszczepiono je myszom. Wyniki badań były zadziwiające – komórki nowotworu gruczołu krokowego bardzo intensywnie pobierają kwasy tłuszczowe, które, jak się okazało, napędzają rozwój biomasy guza. Ponadto zauważono również, że pośrednikiem w opisanym procesie jest transporter kwasów tłuszczowych o nazwie CD36. Wykazano także, iż CD36 koreluje z agresywnymi postaciami raka prostaty.

W kolejnym etapie naukowcy postanowili wyeliminować gen odpowiedzialny za tworzenie transportera (CD36) i zbadali wpływ na gryzonie z rakiem prostaty. Wdrożono także terapię przeciwciałem CD36, która spowodowała zmniejszenie nasilenia raka w heteroprzeszczepach pochodzących od pacjentów. Odkrycie to sugeruje zupełnie nowy sposób leczenia nowotworów prostaty, wskazując, iż celowanie w mechanizm pobierania kwasów tłuszczowych może być skuteczną strategią w leczeniu raka prostaty.

Szacuje się, że u jednego z sześciu pacjentów zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Z danych epidemiologicznych wynika, że w 2017 r. zachorowalność na raka prostaty w Polsce wynosiła 14,5 tys. nowych przypadków, a śmiertelność – od 5 do 6 tys. osób. Odpowiednio wcześnie wdrożona farmakoterapia uderzająca właśnie w nowotworowy metabolizm kwasów tłuszczowych może zablokować rozwój raka prostaty, dając bardzo duże szanse całkowitego wyleczenia.

Źródła

Watt, M. J., Clark, A. K., Selth, L. A., Haynes, V. R., Lister, N., Rebello, R., ... & Huang, C. (2019). Suppressing fatty acid uptake has therapeutic effects in preclinical models of prostate cancer. Science translational medicine, 11(478), eaau5758.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter