Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BLIRT spółka z dużym potencjałem- wywiad
31.05.2011

 

 

Blirt to firma badawczo - rozwojowa prowadząca badania w zakresie biotechnologii medycznej i farmaceutycznej.  Swoją działalność prowadzi w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym,  w oparciu o unikalny hybrydowy model działalności łączący  laboratorium usługowe z firmą badawczo-rozwojową.  

Wykorzystując potencjał zatrudnionych naukowców, synergię różnych dziedzin nauki i nowoczesne zaplecze techniczne BLIRT oferuje wysokiej jakości usługi w dziedzinie konstrukcji systemów ekspresyjnych, izolacji nowych białek oraz optymalizacji procesów produkcji i warunków oczyszczania białek. Oferta firmy BLIRT spełnia potrzeby zarówno dużych koncernów farmaceutycznych czy instytutów badawczych, jak i małych firm badawczo-rozwojowych. 

 

31 stycznia firma zakończyła ofertę prywatną zyskując m.in. dwóch nowych akcjonariuszy( dwie firmy TFI) natomiast 16 marca firma dołączyła do grona emitentów na alternatywnym rynku papierów wartościowych NewConnect

Na jakie cele zostaną przeznaczone środki  pozyskane na NC? 
Paweł Olszewski-
Sales Director : Środki pozyskane z NC zostaną przeznaczone po pierwsze na inwestycje w poszczególne działy takie jak

  • Proteomika
  • Analityka
  • DNA – Gdańsk
  • Syntezy

Pozostała część środków przekazana będzie na finansowanie projektów UE, pokrycie kosztów emisji oraz zasilenie kapitału obrotowego

Czy firma zamierza wejść na GPW? 

Paweł Olszewski:Jak na razie firma koncentruje się na bieżącej działalności i dalszym rozwoju. Zarówno rynek NewConnect jak i rynek GPW  traktujemy bardziej jako narzędzia do osiągnięcia założonych celów strategicznych, a nie jako cel sam w sobie. Jeżeli rozwój firmy będzie następował zgodnie z naszymi założeniami, naturalnym procesem będzie przejście na rynek regulowany, jednak na chwilę obecną jest za wcześnie aby podawać konkretne plany w tym zakresie.

Nad jakimi projektami pracuje obecnieBlirt?

Paweł Olszewski:Blirt jako firma badawczo-rozwojowa realizuje własne projekty o wysokim potencjale komercyjnym. Prowadzi również sprzedaż usług biotechnologicznych i realizuje projekty badawczo-rozwojowe  na zlecenie. 

Jeżeli chodzi o własne projekty to w tej chwili dotyczą one: 
Opracowania nowego związku  biologicznie czynnego o cechach potencjalnego leku innowacyjnego, mogącego znaleźć zastosowanie w leczeniu grzybic układowych oraz opracowania płynu do przechowywania narządów ludzkich przeznaczonych do przeszczepu (transplantologia). 

Potencjalny lek charakteryzować się będzie unikalnymi właściwościami. Pozytywny wynik projektu będzie stanowić przełom w leczeniu zachorowań na grzybice układowe. Wdrożenie zakończy się rozwojem technologii i uzyskaniem danych niezbędnych do powiększenia skali produkcji potencjalnych leków. 
Innowacyjność projektu polega przede wszystkim na wykorzystaniu oryginalnej koncepcji naukowej jako podstawy do racjonalnego projektowania struktur potencjalnych leków o pożądanych właściwościach fizyko-chemicznych i biologicznych 
  
W opraciu o hybrydowy model działalności, firma Blirt prowadzi również projekty na zlecenie na zasadzie outsourcingu, które to projekty zostały zlecone poszczególnym działom. 
Projekty te dotyczą w największym stopniu działu białek i polegają na dostarczeniu preparatów białkowych według określonych przez klienta kryteriów. W trakcie opracowani są także protokoły pozwalające na uzyskiwanie białek rekombinantowych w skali laboratoryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem doboru i optymalizacji warunków procesu biosyntezy, oczyszczania i formulacji.

Czy w ostatnim czasie oferowane przez firmę usługi biotechnologiczne zostały rozszerzone?

Paweł Olszewski : Jeżeli chodzi o ofertę usług biotechnologicznych to niedawno firma wprowadziła usługi związane z syntezą chemiczną min. :
• Syntezę na zlecenie (Custom Synthesis) - w skali od mg do setek g
• Projektowanie alternatywnych szlaków syntetycznych
• Optymalizację szlaków syntetycznych
• Identyfikację, syntezę i standaryzację zanieczyszczeń API
• Identyfikację, syntezę i standaryzację metabolitów leków.

Kto jest partnerem biznesowym BLIRTu w Europie? 

Paweł Olszewski: W większości są to małe firmy biotechnologiczne zainteresowanie outsourcingiem części badań np. : dotyczących biosyntezy białek i syntezy małych cząsteczek. Kolejnym rodzajem klienta są firmy CMO, które  projekty rozwojowe zlecają mniejszym firmom takim jak BLIRT. 

BLIRT  był uczestnikiem tegorocznej edycji BioForum -Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Innowacyjnego Biobiznesu.

Jakie możliwości stwarza uczestnictwo w imprezach takich jak BioForum?

Paweł Olszewski : BioForum daje nam możliwość zaprezentowania naszej oferty usługowej potencjalnym klientom i szerokiej rzeszy naukowców związanych z Biotechnologią. 
Dzięki BioForum możemy dowiedzieć się co dzieje się na rynku biotechnologicznym w Polsce i Europie Środkowej, ale również możemy spotkać się ze specjalistami w poszczególnych dziedzinach.

Dziękuję za rozmowę

 

Red. Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Luty 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter