Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Blirt – Biolab Innovative Research Technologies 16 marca zadebiutowała na alternatywnym rynku NewConnect
16.03.2011

 

Z oferty prywatnej Blirt pozyskał 9,6 mln zł. Środki z emisji zostaną przeznaczone na rozbudowę i wyposażenie laboratorium – łącznie ok. 3,5 mln PLN, zasilenie kapitału obrotowego – ok. 1,3 mln PLN oraz finansowanie własnych projektów badawczych – ok. 0,9 mln PLN. "Prywatną emisję akcji prowadziliśmy w warunkach wyjątkowej konkurencji. Mimo to udało nam się pozyskać do akcjonariatu fundusze zarządzane przez dwa krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych, co nas bardzo cieszy. Ostateczna wartość emisji 9,6mln PLN pozwala nam na finansowanie w średnim zakresie." - powiedział Jerzy Milewski - prezes Blirt S.A.

Główni akcjonariusze Spółki to Marian Popinigis, Prof. Józef Kur oraz Jerzy Milewski. Tworzą oni jednocześnie ścisłą kadrę zarządzającą firmą. Nowi akcjonariusze posiadają łącznie 23 proc. kapitału spółki. Autoryzowanym doradcą spółki jest Navigator Capital Sp. z o.o

Niewątpliwą zaletą rynku NewConnect jest to, że dedykowany on jest także tym spółkom, które znajdują się w początkowej fazie rozwoju. Takie podmioty w znacznie szybszy sposób aniżeli ugruntowane przedsiębiorstwa pomnażają swoje przychody i zyski. Wśród firm z branży biotechnologicznej na rynku alternatywnym sukces odniósł już Euroimplant, Mabion czy Read-Gene. "Nasz model biznesowy różni się od reprezentowanego przez inne firmy już na NC notowane - prowadzimy zarówno badania na zlecenia jak i własne projekty badawcze. Dodam również, że nasza wycena w czasie oferty prywatnej uwzględniała już pewne dyskonto, dlatego jesteśmy optymistami co do potencjału wzrostu ceny naszych akcji." - powiedział Jerzy Milewski.

Kluczowe projekty spółki to płyn do przechowywania narządów ludzkich przeznaczonych do przeszczepu oraz lek przeciwgrzybiczy, którego pozytywny wynik będzie stanowić przełom w leczeniu zachorowań na grzybice układowe. Komercjalizacja badania będzie prowadzona w formie sprzedaży know-how dużym koncernom farmaceutycznym. Komercyjne podejście do badań naukowych oraz właściwa ocena możliwości ich komercjalizacji pozwala spółce efektywnie zarządzać procesem selekcji i finansowania projektów.

Model działalności Blirt został zaprojektowany tak, by w szybkim czasie w oparciu o formułę outsourcingu, osiągnąć pozycję lidera wśród firm o podobnym profilu biotechnologicznym w Polsce i znaczące miejsce na rynku europejskim. Blirt już teraz oferuje badania obejmujące procesy w fazie przedklinicznych testów laboratoryjnych: konstrukcję cząsteczki, syntezę, testy in vitro oraz procesy analityczne w wybranych etapach testów w fazie klinicznej badań. "W ubiegłym roku zanotowaliśmy przychody ze sprzedaży usług w wysokości 1,8 mln zł." - podkreslił Jerzy Milewski.

Obecnie światowy rynek firm świadczących usługi outsourcingu badań jest rozdrobniony i ciągle przed etapem konsolidacji. Największe firmy farmaceutyczne na świecie w najbliższych pięciu latach będą musiały zmierzyć się ze spadkiem przychodów wywołanych utratą ochrony patentowej na sprzedawane obecnie leki. Wpłynie to na poziom i zakres finansowania badań nad nowymi lekami. "Naszą ofertę badań na zlecenie kierujemy głównie do branży farmaceutycznej.Wartość rynku farmaceutycznego na świecie to 600-700 mld USD, z czego duża część wraca w formie nakładów na badania i rozwój. Szacuje się, że średnie nakłady w przeliczeniu na jeden wprowadzony lek wynoszą 860 mln USD." - dodał Jerzy Milewski.

Jednym z głównych załozycieli spółki jest biotechnolog prof. Józef Kur. Oprócz tego potencjał Blirt tworzy silny zespół badawczy - firma zatrudnia 40 pracowników, w tym 31 członków zespołu badawczego, z których 11 posiada przynajmniej tytuł doktora lub doktora habilitowanego w zakresie biologii molekularnej, biotechnologii lub chemii organicznej. Blirt współpracuje także z twórcami światowej biotechnologii prof. Hilarym Koprowskim i prof. Wacławem Szybalskim.

Planowane projekty Blirt'u to ligandy HtrA2 jako potencjalne leki proapoptotyczne w terapii nowotworów, selektywne inhibitory proteaz trzustkowych oraz nowe środki do farmakologicznej stymulacji regeneracji (w oparciu o strukturę i działanie angiopoetynopodobnego czynnika wzrostu AGF).

Liczymy, że działalność na szybko rosnącym polskim rynku biotechnologicznym – niskie koszty pracy przy nowoczesnym zapleczu technologicznym zdecydują o przewadze konkurencyjnej tej firmy wobec podobnych podmiotów działających w Europie Zachodniej.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
Newsletter