Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologiczny boom dopiero w 2011 roku
29.09.2009
Obecnie sektor biotechnologii znajdującej zastosowanie w farmacji i medycynie (tzw. "czerwonej biotechnologii") rozwija się w Polsce w umiarkowanym tempie, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR.
W 2008 r. przychody tego sektora spadły nawet w porównaniu do poprzedniego roku, co było spowodowane gorszymi wynikami Biotonu, największej polskiej firmy biotechnologicznej. Warto jednak zaznaczyć, że firmy biotechnologiczne pracują obecnie intensywnie nad nowymi produktami, których sprzedaż może mieć duży wpływ na ten rynek już za dwa lata.


Dynamiczny rozwój biotechnologii nie wcześniej niż w 2011 roku

W ostatnich dwóch latach w sektorze biotechnologicznym nastąpił znaczący spadek dynamiki wzrostu przychodów ze sprzedaży. W roku 2008 odnotowano nawet spadek przychodów, na co wpływ miały gorsze wyniki największej polskiej firmy biotechnologicznej Bioton. W wyniku tego, w 2008 r. wartość sprzedaży firm biotechnologicznych z sektora farmaceutycznego można oszacować na poziomie około 607 mln zł, około 2% mniej niż w roku 2007. Według prognoz PMR, w kolejnych latach (2009-2010), mimo gorszej sytuacji gospodarczej, przychody polskich firm biotechnologicznych będą rosły o kilka procent rocznie, natomiast w 2011 r. mogą uzyskać wzrost sprzedaży rzędu prawie 30%.

- Taki skokowy wzrost będzie efektem rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć obecnie znajdujących się na początkowym etapie i jeszcze nie przynoszących przychodów – twierdzą autorzy raportu „Innowacje biotechnologiczne w przemyśle farmaceutycznym w Polsce 2009”.


Środki UE napędzają wzrost

Jak wszędzie na świecie decydującą rolę w rozwoju innowacyjnych technologii odgrywa dostęp do finansowania podwyższonego ryzyka. Dostępność funduszy unijnych w Polsce pozwoliła na wsparcie rozwoju firm zainteresowanych ryzykownymi przedsięwzięciami w sektorze biotechnologicznym. Najważniejszym z nich jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Dzięki właściwemu wykorzystaniu środków unijnych firmom działającym w Polsce łatwiej jest obecnie sfinansować inwestycje w badania oraz wdrożenia innowacyjnych technologii. W naszej opinii, mimo gorszej sytuacji gospodarczej na świecie, w Polsce w niedługim czasie ma szanse rozwinąć się prawdziwy biznes biotechnologiczny.
Jak wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki, w latach 2007-2013 firmy oraz instytuty naukowe z sektora medycznego, farmaceutycznego i biotechnologicznego będą z pomocą środków unijnych realizowały już projekty o łącznej wartości około 662 mln zł1 (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) z czego około 120 mln zł zostanie przeznaczonych na projekty związane z sektorem urządzeń i technologii medycznych oraz suplementów diety. Natomiast zdecydowana większość pozostałych środków jest bezpośrednio lub pośrednio związana z sektorem biotechnologii w medycynie i farmacji w Polsce. Wartość ta nie jest ostateczna ponieważ nie rozstrzygnięto jeszcze wielu konkursów. Ponadto kolejne konkursy będą ogłaszane w przeciągu najbliższych lat i miesięcy.


Coraz więcej innowacyjnych projektów

Mimo, że oficjalne statystyki nie zauważają przyrostu liczby firm z branży biotechnologicznej, w Polsce w ostatnich latach w rzeczywistości firm tych przybyło. Przykładowo, w 2007 r. powstały dwie firmy biotechnologiczne – Mabion i Selvita. W 2008 r. powstał Celther. To, że polski sektor life science dopiero zaczyna się intensywnie rozwijać, najlepiej widać analizując liczbę nowych innowacyjnych przedsięwzięć, szczególnie z sektora biotechnologicznego powiązanego z przemysłem farmaceutycznym. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne projekty prowadzone przez takie firmy jak:
  • Celther (terapia komórkowa z zastosowaniem komórek macierzystych)
  • Celon Pharma (terapie oparte na siRNA)
  • Mabion (terapie oparte na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych)
  • Euroimplant (inżynieria tkankowa i medycyna regeneracyjna)
  • Biocontract (innowacyjne szczepionki przeciw nowotworom skóry i nerki).
Wyżej wspomniane obszary badań w przyszłości będą stanowiły z pewnością źródło konkurencyjnej przewagi polskiego sektora “czerwonej biotechnologii”.


Więcej informacji o biotechnologii można znaleźć w najnowszym raporcie PMR “Innowacje biotechnologiczne w sektorze farmaceutycznym w Polsce 2009”.


Źródło: Informacja prasowa PMR Publications --- 1) na podstawie listy beneficjentów
KOMENTARZE
Newsletter