Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Biotechnologia. Włącz się w dialog” - Projekt GENesis w Centrum Nauki Kopernik
29.04.2012

Pod hasłem „Biotechnologia. Włącz się w dialog” od lutego do czerwca 2012 roku w Centrum Nauki Kopernik odbywają się cykle imprez poświęcone osiągnięciom biotechnologii. To pierwsze tak kompleksowe działanie Centrum Nauki Kopernik, koncentrujące się przede wszystkim na dialogu społecznym na temat nauki oraz wspomaganiu samodzielnego poznawania świata.

Centrum Nauki Kopernik pragnie inspirować dialog na temat nauki, a zwłaszcza mówić o tematach trudnych i kontrowersyjnych – wyjaśnia Katarzyna Nowicka Rzecznik Prasowy CNK.

Przygotowując projekt poświęcony osiągnięciom biotechnologii postanowiliśmy sprawdzić aktualny stan wiedzy i nastawianie Polaków. Znajomość opinii publicznej i analiza postaw społecznych miała być dla nas punktem wyjścia przy tworzeniu wydarzeń tematycznych. Zależało nam na przygotowaniu oferty dostosowanej do potrzeb i poziomu świadomości odbiorców – dodaje.

GENesis to projekt eksperymentalny nie tylko ze względu na tematykę, jaką porusza, ale także poprzez oryginalne środki wyrazu, których do tego używa. Wydarzenia mają formę dialogową, nastawioną na interakcję z publicznością. Są to zarówno happeningi, jak i spotkania o całkiem nowej formule z wybitnymi ekspertami.

Działania kierowane są przede wszystkim do dorosłych odbiorców, jednak nie brakuje propozycji dla młodzieży, szkół oraz najmłodszych.

Dialog z szeroką publicznością prowadzony jest także na stronie internetowej www.genesis.kopernik.org.pl, gdzie stworzono specjalne „pogotowie umysłowe”. Tu, korzystając z wiedzy ekspertów, próbuje się zmierzyć z wszelkimi lękami i obawami związanymi z rozwojem biotechnologii.

Nasze badania pokazały, jak duża jest potrzeba mówienia o kontrowersyjnych tematach związanych z biotechnologią. Wydawałoby się, że informacji nie brakuje, – dlaczego więc nie idzie za nimi wzrost społecznej świadomości? Są za trudne? Źle przekazywane? W ramach projektu GENesis postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nie będziemy wartościować, oceniać. Mamy nadzieję, że staniemy się neutralnym forum do wymiany zdań i poglądów – mówi Katarzyna Nowicka.

Projekt podzielony został na trzy części tematyczne: klonowanie, organizmy genetycznie modyfikowane, hodowle tkankowe. Po kolei przygląda się, jak rozwój tych dziedzin nauki zmienia nasze życie, prawo, normy etyczne, jaki ma wpływ na kulturę. W tej chwili kończymy zagadnienia związane z GMO i przygotowujemy się do eventów związanych z hodowlą tkankową, które będą ostatnim elementem GENesis.

W części pierwszej poświęconej klonowaniu odbyło się m.in. spotkanie z profesorem Keithem Campbellem członkiem zespołu badaczy, który w 1996 r. sklonował słynną owcę Dolly. Prof. Campbell gościł w Koperniku od 23 do 25 lutego. W tym czasie spotkał się z wszystkimi zainteresowanymi, m.in. z polskimi naukowcami i młodzieżą.

W czekającej nas w czerwcu części trzeciej poświęconej Hodowlą Tkankowym, będziemy mogli podziwiać wystawę Surowe formy. Ten zestaw prac australijskich artystów Orona Cattsa i Ionat Zurr pokazuje olbrzymie możliwości współczesnej nauki, a także przedstawia uprzedzenia i tabu wywołane przez rozwój biotechnologii. Bioart to dziedzina sztuki, która łączy działania artystyczne z narzędziami i praktykami wyniesionymi z laboratorium biologicznego. Artyści tworzą instalacje, wykorzystując tkanki wyhodowane w laboratorium. Przekształcają też przestrzeń galerii w zaimprowizowane laboratorium biologiczne. Obiekty wyhodowane przez siebie nazywają „bytami pół-żywymi”, zwracając uwagę na problematyczność pojęcia „życie” w odniesieniu do hodowanych sztucznie tkanek. Wystawę będzie można obejrzeć w kwietniu w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i w czerwcu w CNK w Warszawie. Oron Catts i Ionat Zurr przeprowadzą też warsztaty dla artystów w laboratorium biologicznym w Koperniku.

2 czerwca odbędzie się Speaker’s corner. Podczas Konkursu Mówców mikrofon oddany zostanie w ręce wszystkich zainteresowanych biotechnologią. Wystąpienia zainspirować może prof. Mark J. Post, który opowie o swoim doświadczeniu w dziedzinie hodowli tkankowych. Holenderski naukowiec pracuje nad laboratoryjną hodowlą mięsa. Produkuje gotowe szynki, udźce i kotlety niemające wiele wspólnego z żyjącym zwierzęciem.

Przez cały czas trwania Projektu GENesis można zwiedzać Centrum Nauki Kopernik specjalnie wytyczoną ścieżką biotechnologiczną. Wybrane eksponaty w galeriach oznaczone są totemami prezentującymi osiągnięcia nauki.

W ramach projektu odbywają się również warsztaty dla nauczycieli Biotechnologia w pudełku. Zestaw szkoleniowy zawiera doświadczenia i propozycje praktycznych ćwiczeń, które uczestnicy mogą potem wykonywać z podopiecznymi.

  

  

 

Portal biotechnologia.pl serdecznie dziękuje Pani Katarzynie Nowickiej Rzecznik Prasowej Centrum Nauki Kopernik za dostarczenie informacji.

Red. Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
Newsletter