Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia obszarem największych inwestycji w ostatniej dekadzie!
14.12.2011

Większość światowych funduszy typu venture capital trafia do firm i instytutów badawczych zajmujących się farmakologią i opracowywaniem innowacyjnych leków, a także największych koncernów farmaceutycznych, czyli najpewniejszych partnerów dla inwestorów strategicznych.  Pomimo, iż w wielu krajach występują ośrodki badawczo-rozwojowe o silnej i ugruntowanej pozycji i innowacyjne firmy z dziedziny life science, to prym w przyciąganiu inwestorów wiodą niekwestionowanie Stany Zjednoczone. Rozwiązaniem dla tych państw jest poprawa stosunków międzynarodowych. Takie wnioski pojawiły się w bardzo interesującym raporcie na temat inwestycji podwyższonego ryzyka na globalnym rynku life sciene, sporządzonym na zlecenie Stockholm Business Region.

Jednym z najważniejszych źródeł kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw prosperujących w obszarze nauk przyrodniczych są tzw. korporacje typu venture capital. Dwóch magistrantów sztokholmskiego Uniwersytetu Medycznego Karolinska Institutet, Farhang Modaresi i Parhat Hebibul, dostało od Stockholm Business Region zadanie  stworzenia światowej mapy globalnych inwestycji prowadzonych na przestrzeni ostatnich 10 lat, oraz wygenerowania listy najbardziej wpływowych osób odpowiadających za procesy decyzyjne.   

Konkluzja badań dwóch szwedzkich studentów jest dość jasna. „Małe przedsiębiorstwa potrzebujące kapitału podwyższonego ryzyka muszą przede wszystkim na bieżąco analizować portfolia największych firm farmaceutycznych, wprowadzać u siebie podobne trendy i spotykać się z inwestorami przed złożeniem jakiejkolwiek propozycji. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo istotny jest obecnie networking.” – mówi  Farhang Modaresi.

Dane oparte są na ponad 300 inwestycjach w różnych obszarach biotechnologii i farmacji, zrealizowanych przez 19 największych firm w ciągu ostatniej dekady. Celem raportu było określenie czynników sukcesu i przekazanie ich małym i średnim firmom z branży life science jako wsparcia w pozyskiwaniu kapitału.

„W wielu krajach niewielkie firmy osiągnęły ogromny sukces i są światowymi liderami w przełomowych i innowacyjnych badaniach prowadzonych w skali lokalnej. Takimi firmami inwestorzy są wybitnie zaciekawieni. Jednakże raport pokazuje jasno, że najbardziej istotne jest doświadczenie w byciu liderem w międzynarodowej sieci współpracy” – mówi YlvaHultman Erlandsson, Business Development Manager dziedzin life science z Stockholm Business Region.

 

Raport w skrócie:

Obszar największych inwestycji: Biotechnologia

 

Najwyższa średnia kwota inwestycji: 65 mln USD, Roche

Najniższa średnia kwota inwestycji: 11,5 mln USD, Mitsubishi

Najbardziej aktywni inwestorzy: Roche, Takeda i Novartis

 

Fazy badań, w które najczęściej inwestowano: Faza przedkliniczna

Faza badań pochłaniająca najwięcej pieniędzy: Faza 3

Obszary badań w które inwestowano najczęściej: Onkologia, Neurologia oraz choroby zakaźne

Obszary badań, które otrzymały najwięcej funduszy: Farmakologia i rozwijanie nowych leków, choroby zakaźne, transplantologia oraz immunologia.

 

 

Kluczowe czynniki inwestycji: Połączenie strategiczne z firmą matką, zaangażowanie w konretny obszar badań, faza rozwoju

Czynniki sukcesu firm potrzebujących kapitału: Doświadczenie i kompetentne liderowanie, referencje i potwierdzenie wcześniejszych sukcesów

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter