Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia doceniona przez Polską Komisję Akredytacyjną
16.02.2012

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała wyróżniającą ocenę jakości kształcenia na kierunku Biotechnologia prowadzonym w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.

Uznanie to dowodzi posiadania przez wydział unikatowej bazy materialnej, efektywnie funkcjonującego i doskonalonego wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia oraz spełnienie wymagań kadrowych, programowych i organizacyjnych w stopniu znacznie przekraczającym obowiązujące standardy.

To nie pierwszy sukces tej jednostki. W 2010 roku MWB UG i GUMed w wyniku oceny parametrycznej, przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uzyskał pierwszą kategorię, zajmując najwyższą pozycję wśród jednostek akademickich kształcących w zakresie biologii i biotechnologii. Wysoki poziom kształcenia zapewnia kadra naukowa (17 samodzielnych pracowników naukowych) o wyjątkowo dużej aktywności publikacyjnej w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej i o wysokich wskaźnikach Hirscha (od 5 nawet do 20).

Na Wydziale utworzono nowoczesną ścieżkę kształcenia wykraczającą poza standardy nauczania i pozwalającą na szybkie włączenie studentów do badań naukowych z zakresu biotechnologii, ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii w szeroko pojętych naukach medycznych. Program studiów, oferując kilka specjalności, jest w znacznym stopniu ukierunkowany na kształcenie umiejętności. Istnieją tu również doskonałe warunki do szerokiej międzynarodowej współpracy i wymiany naukowej i studenckiej z najlepszymi ośrodkami akademickimi na świecie. Wydział ma utrwaloną pozycję i wyrazisty profil naukowo-dydaktyczny ukształtowane przez nauczycieli akademickich obu Uczelni. Wydział przykłada bardzo dużą wagę do promowania interdyscyplinarności zarówno w zakresie działalności naukowej jak i dydaktycznej. W roku 2010 utworzył, wspólnie z innymi wydziałami UG i GUMed, a obecnie koordynuje Interdyscyplinarne Przyrodniczo-Matematyczne Studia Doktoranckie, które prowadzone są w języku angielskim, a stypendia i badania finansowane są ze środków POKL poprzez MNiSW oraz POIG poprzez FNP (Międzynarodowe Projekty Doktoranckie). Studia te stanowią ważną i atrakcyjną ofertę dla studentów i magistrantów.

Władze i Pracownicy Wydziału zapewniają jak najlepsze warunki kształcenia, włączając studentów w bardzo szerokim zakresie w prace naukowo-badawcze, w tym finansowane ze źródeł zagranicznych (np. 5., 6., 7. Program Ramowy UE), a także krajowych (MNiSW, FNP, NCN, NCBiR), stwarzając studentom możliwość rzeczywistego udziału w pracy naukowej w ramach działalności znacznie wykraczającej poza obszary wyznaczone przez standardy nauczania. W programie studiów znajduje się szereg przedmiotów prowadzonych w języku angielskim. Szczególną troskę przykłada się do wykształcenia umiejętności prezentowania wyników prac badawczych w języku angielskim. Wszyscy studenci przygotowujący prace magisterskie prezentują wyniki swoich badań w postaci dziesięciominutowych, anglojęzycznych prezentacji w trakcie konferencji organizowanej przez samorząd studencki MWB UG i GUMed. Stąd też prace magisterskie stoją na bardzo wysokim poziomie i mają w zdecydowanej większości charakter eksperymentalny oraz ścisły związek z badaniami naukowymi prowadzonymi na Wydziale.

red. Blanka Majda

  

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter