Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Biotechnologia dla Łodzi", a dla kogo Bionanopark?
29.02.2012

Dnia 28 lutego zespół ekspertów Fundacji Aurea Libertas oraz Regionalnej Izby Gospodarczej zaprezentował raport „Biotechnologia dla Łodzi”. Ten niezależny tekst napisany został na potrzeby łódzkiego Bionanoparku.

 „Instytucje zajmujące się transferem wiedzy z nauki do gospodarki stanowią aktualnie ważny element systemu innowacyjnego każdego kraju. Parki naukowo – technologiczne (PNT), inkubatory przedsiębiorczości, i centra transferu technologii mają za zadanie generowanie korzyści związanych ze współpracą sfery nauki z sektorem gospodarczym. Wszystkie rodzaje Parków naukowe, naukowo – technologiczne, technologiczne i inne, mają inspirować i zwiększać możliwości kooperacji pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami.” – możemy przeczytać we wstępie opublikowanego wczoraj raportu „Biotechnologia dla Łodzi”.

Raport zawiera analizę obecnego stanu badań i wdrożeń biotechnologicznych w nauce i przemyśle, ukazując polskie starania o wsparcie innowacyjności technologicznej na tle doświadczeń amerykańskich i europejskich. Autorzy raportu wskazują na trafny wybór tematyki łódzkiego Bionanoparku, zwracając jednocześnie uwagę na niezwykle ambitne zamierzenia związane z jego rozwojem i wynikające z tego pewne zagrożenia. Dla powodzenia całego projektu niezbędne będzie wdrożenie takich narzędzi i metod wsparcia przedsiębiorstw komercjalizujących wiedzę, które przyczynią się do usamodzielnienia ich na wolnokonkurencyjnym rynku.

Na spotkaniu w Regionalnej Izbie Gospodarczej obecni byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, władz miejskich i wojewódzkich, działacze samorządu gospodarczego, naukowcy, oraz sami przedsiębiorcy. Po krótkim wypunktowaniu najważniejszych założeń raportu rozpoczęła się dyskusja nad efektywnym wykorzystaniem wdrożeń biotechnologicznych w nowopowstających i istniejących przedsiębiorstwach.

Na początku debaty można było wyczuć napięcie na linii pomiędzy przedstawicielami Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo Technologicznego, a autorami raportu. Z czasem rozmowa przybrała łagodniejszy charakter, określono najbardziej istotne na chwilę obecną cele i ostateczny wydźwięk rozmowy można uznać za pozytywny. Debata na pewno będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach, gdyż w tej kwestii wszyscy byli zgodni – dalszy dialog jest niezbędny.  

Z punktu widzenia autorów raportu dyskusja, jaką wywołał zrodziła dwie refleksje. Na plus można zaliczyć duże zainteresowanie i gotowość do zaangażowania pro publico bono otoczenia społecznego przedsięwzięć biotechnologicznych. Wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz miejskich i wojewódzkich, działaczy samorządu gospodarczego, naukowców i samych przedsiębiorców widoczna była gotowość do oddolnego działania na rzecz wdrażania w Łodzi modelu komercjalizacji wiedzy. Na przekór tym dobrym intencjom szło niestety niezrozumienie logiki funkcjonowania biznesu przez kadrę zarządzającą publicznymi parkami naukowo-technologicznymi, w tym łódzkim Bionanoparkiem. W raporcie "Biotechnologia dla Łodzi" sformułowaliśmy to zagrożenie jako przedostawanie się złych praktyk zarządzania organizacją z urzędów i publicznych uczelni do instytucji otoczenia biznesu, jakimi są parki naukowo-technologiczne. Jedyną drogą przeciwdziałania negatywnym kierunkom jest wzrost zaangażowania firm prywatnych w inicjowanie, zarządzanie i planowanie działań, wspierających wykształcenie się w Polsce modelu gospodarki opartej na wiedzy – komentuje dla nas Konrad Henning, współautor raportu „Biotechnologia dla Łodzi” i organizator spotkania. 

Cały raport można przeczytać tutaj: BIOTECHNOLOGIA DLA ŁODZI

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter