Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BIOTECHNICA 2010: Ogólnoeuropejskie forum networkingu i wymiany wiedzy dla przedstawicieli przemysłu i nauki
02.11.2010
* Wzrost liczby wystawców i zwiedzających z zagranicy oraz więcej osób decyzyjnych wśród uczestników imprezy
* Bogaty program konferencji branżowej towarzyszącej targom: pokazy przełomowych innowacji
Hanower: Dzięki sukcesowi tegorocznej imprezy BIOTECHNICA 2010 w branży biotechnologii zapanowały pozytywne nastroje. „Targi i konferencja pokazały, że technologie z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych pełnią coraz ważniejszą rolę we wszystkich aspektach życia oraz w kluczowych sektorach przemysłu” – powiedział Stephan Ph. Kühne z zarządu firmy Deutsche Messe AG w mowie podsumowującej największe europejskie targi sektora biotechnologii i technologii medycznych. „Po raz kolejny impreza spełniła swoją rolę koła napędowego stymulującego rozwój branży i udowodniła, że jest ważnym forum spotkań i wymiany wiedzy dla ludzi nauki i biznesu. Wystawcy wyjeżdżają z Hanoweru pełni optymizmu i z nadzieją na zawarcie nowych kontraktów, które zainicjowane zostały w czasie targów. Teraz najważniejszym zadaniem, które stoi przed firmami z branży, jest przekonanie opinii publicznej o korzyściach płynących z coraz bardziej powszechnego stosowania biotechnologii.”

Ponad 9,5 tysiąca zwiedzających z 40 krajów przyjechało na targi BIOTECHNICA, by zdobyć aktualną wiedzę o nowych trendach oraz o innowacyjnych technologiach wykorzystywanych w medycynie, przemyśle spożywczym, sektorze produkcyjnym i ochronie środowiska oraz przy produkcji urządzeń laboratoryjnych. Wykorzystali oni też to jedyne w swoim rodzaju forum branżowe do zawarcia nowych kontaktów biznesowych. „Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania branży, targi osiągnęły znaczący sukces” – podkreślił Stephan Ph. Kühne. „Wysoki odsetek osób decyzyjnych wśród gości targów, duża liczba wystawców spoza granic Niemiec oraz obecność na imprezie międzynarodowych liderów branży sprawiły, że wśród przedstawicieli firm zapanowały pozytywne nastroje. Udział w targach BIOTECHNICA 2010 był z pewnością słuszną decyzją – i dla wystawców, i dla zwiedzających.”

Zdanie to podziela Claus-Dieter Kroggel z Instytutu Toksykologii i Medycyny Eksperymentalnej Fraunhofer ITEM z Hanoweru: „BIOTECHNICA to najważniejsza impreza branżowa z zakresu biotechnologii w Europie. Uczestniczymy w niej regularnie zaznaczając tym swoją obecność na rynku i prezentując osiągnięcia. Naszym najważniejszym celem jest zawieranie kontaktów z nowymi klientami – a ranga targów gwarantuje nam, że spotkamy na nich najważniejszych potencjalnych odbiorców z sektora przemysłowego. Dlatego zarezerwowaliśmy już stoisko na kolejnej edycji imprezy.”

W tym roku na targach obecnych było w charakterze wystawców 500 firm z 23 krajów – wynik ten nie odbiega od tego z roku 2008. Zwiększyła się natomiast liczba firm z zagranicy, które wykupiły stoiska na imprezie – w tym roku ich odsetek wyniósł aż 32%. W rankingu wystawców w podziale na kraje zaraz za Niemcami uplasowały się: Szwajcaria, USA, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Jako główny cel przyjazdu na targi wystawcy wskazywali możliwość nawiązania nowych kontaktów z potencjalnymi kontrahentami i podtrzymanie kontaktów z już pozyskanymi klientami. „Targi BIOTECHNICA wyróżnia świetna organizacja i najwyższy poziom merytoryczny – sprawia to, że wizyta na nich jest niezwykle wartościowa z punktu widzenia instytutów naukowych, firm przemysłowych i przedstawicieli ośrodków edukacyjnych. Warto podkreślić, że na imprezie prezentowane są najnowsze osiągnięcia z różnych dziedzin wiedzy. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z udziału w tegorocznej edycji targów – zawarliśmy na nich wiele wartościowych kontaktów biznesowych, dlatego w przyszłym roku znów przyjedziemy do Hanoweru. Jestem pewien, że w nadchodzących latach udział w targach BIOTECHNICA weźmie jeszcze więcej firm z Rosji niż do tej pory” – powiedział prof. Raif G. Vasilov, prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Biotechnologii z Moskwy.

Więcej osób decyzyjnych i przedstawicieli firm zagranicznych wśród zwiedzających

Ponad 25% zwiedzających przyjechało do Hanoweru spoza granic Niemiec – o 5% więcej niż na poprzedniej edycji targów. Znacząco więcej gości przyjechało z krajów europejskich – przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji. Wzrost zanotowano też wśród firm z USA i Rosji. W rankingu krajów, z których przybyło najwięcej osób, na pierwszych miejscach są: Wielka Brytania, Holandia, Francja, Szwajcaria i USA.

Ponad 5 tysięcy osób spośród gości targów stanowili reprezentanci instytutów naukowych, ośrodków badawczych i działów badawczo-rozwojowych. Chcieli oni przede wszystkim zdobyć kompleksową wiedzę o rynku i o wchodzących nań nowościach oraz zawrzeć kontakty z potencjalnymi kontrahentami. W centrum ich uwagi znalazły się biotechnologie, urządzenia laboratoryjne oraz rozwiązania dla przemysłu farmaceutycznego i medycznego.

Aż 72% zwiedzających stanowiły osoby decyzyjne odpowiedzialne za zakupy i inwestycje w firmach. W stosunku do zeszłych targów BIOTECHNICA zanotowano znaczący – aż dziesięcioprocentowy – wzrost liczby zwiedzających z tej grupy. Więcej niż na którejkolwiek z poprzednich edycji było również w tym roku przedstawicieli top managementu – stanowili oni aż 22% ogółu przybyłych.

Bogaty program konferencji branżowej

Ponad 500 ekspertów z całego świata wygłosiło referaty na tegorocznej konferencji towarzyszącej targom BIOTECHNICA czyniąc z niej jeden z centralnych punktów hanowerskiej imprezy. W wykładach, forach dyskusyjnych i zajęciach warsztatowych wzięło udział ponad 3 tysiące uczestników. Zakres tematyczny był niezwykle szeroki: od biomedycyny poprzez bioinformatykę po żywność przyszłości. Konferencja doskonale uzupełniła zawartość obszaru wystawienniczego i wzbogaciła go o nowe aspekty.

Po raz pierwszy w ramach imprezy BIOTECHNICA zorganizowano pod hasłem "Molecular Diagnostics Europe“ kongres i wystawę poświęconą diagnostyce molekularnej. W centrum uwagi znalazły się zautomatyzowane systemy testujące pozwalające na szybsze i bardziej dokładne diagnozowanie nowotworów i różnego rodzaju infekcji. Dużo uwagi poświęcono też wykorzystywanym w pracach badawczo-rozwojowych innowacyjnym rozwiązaniom IT wspomagającym opracowanie substancji białkowych wykorzystywanych w walce z rakiem i nawracającymi infekcjami, a także w produkcji żywności. Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się także komórki macierzyste, biobanki i medycyna sądowa. W ramach inicjatywy „Bio@Venture Conference“ możliwość prezentacji przed potencjalnymi inwestorami miały nowopowstałe firmy z sektora biotechnologii, które zamierzają dopiero wejść na rynek. Dużym sukcesem okazała się też tegoroczna edycja kongresu "Bone-tec 2010“ poświęconego regeneracji kości, chrząstek, żył i więzadeł z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. Po raz pierwszy w ramach targów BIOTECHNICA odbył się Międzynarodowy Kongres Medycyny Regeneratywnej i Prewencyjnej. Naukowcy o światowej renomie zaprezentowali na nim nowe metody terapeutyczne wykorzystywane w gojeniu i leczeniu skóry, kości i ran.

Forum spotkań ludzi polityki, nauki i biznesu

BIOTECHNICA to platforma spotkań i wymiany wiedzy ekspertów i specjalistów ze świata gospodarki, nauki i polityki, którzy współtworzą nowoczesną biotechnologię i mają wpływ na jej dalszy rozwój. Targi swoją obecnością uświetnił John Dalli, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumentów – kluczowy decydent odpowiadający za politykę ochrony zdrowia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jednym z głównych zadań hanowerskiej imprezy było stworzenie warunków sprzyjających dialogowi i wymianie doświadczeń między firmami komercyjnymi a instytucjami naukowymi. Niemieckie Ministerstwo Nauki i Edukacji zaprezentowało w ramach forum projektów biotechnologicznych efekty całego spektrum dotowanych badań naukowych, które zostały zakończone w roku 2009. Ponad 120 ekspertów ze świata nauki było do dyspozycji gości imprezy przez cały czas jej trwania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też fora pod hasłem „BIOTECHNICA INNOVATION“ – prezentacje produktów i firm prowadzone w atrakcyjnej formie przez wystawców w poszczególnych halach targowych.

Dzięki inicjatywie networkingowej BIOTECHNICA-Partnering umożliwiono kontakty potencjalnym partnerom biznesowym z 33 krajów. Aż 285 uczestników imprezy skorzystało z tej efektywnej platformy pozyskiwania nowych kontaktów – o 20% więcej niż w roku ubiegłym. W sumie w ramach BIOTECHNICA-Partnering odbyło się 650 spotkań biznesowych – o 26% więcej niż na poprzednich targach.

Szerokim echem odbiła się też branżowa giełda pracy i kariery „Jobvector career day“. Piętnaście firm – w tym liderzy, np. BASF – zaprezentowało setkom potencjalnych pracowników możliwości kariery i rozwoju oraz oferowało specjalistom atrakcyjne stanowiska.

Jak co roku na targach BIOTECHNICA 2010 wręczona została nagroda EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD w wysokości 75 000 euro. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie otrzymała belgijska firma Galapagos NV z Mechelen, która opracowała monoklonalne przeciwciała mogące znaleźć zastosowanie w leczeniu różnych chorób – w tym nowotworów, cukrzycy czy Alzheimera.

Kolejna edycja targów BIOTECHNICA odbędzie się w dn. 11 – 13 października 2011

KONTAKT DLA DZIENNIKARZY:
Katharina Siebert
tel.: +49 511 89-31028
e-mail: katharina.siebert@messe.de

Inne informacje prasowe oraz zdjęcia znajdą Państwo na www.biotechnica.de
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter