Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioPixCell - najmłodsze dziecko EIT+
26.01.2012

BioPixCell – tak nazywa się najmłodsza z założonych we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ spółek typu spin-off. Skupi się ona na opracowaniu systemu analizy obrazów mikroskopowych - innowacyjnego rozwiązania, które znacznie usprawni pracę badawczą i diagnostyczną.

BioPixCell jest kolejną spółką zawartą w ramach Akceleratora EIT+. Celem projektu „Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym” jest  zidentyfikowanie projektodawców innowacyjnych rozwiązań i zachęcenie ich do rozpoczęcia działalności gospodarczej opartej na unikalnym know-how/patentach pochodzących z kilku obszarów oraz rozwój tej działalności poprzez założenie i dokapitalizowanie nowopowstałych spółek.

                               

Jak wiadomo w różnych placówkach medyczno-diagnostycznych i naukowo-badawczych korzysta się z mikroskopów, przy użyciu których codziennie ogląda się setki preparatów lub próbek. - Software dostarczany do takich urządzeń jest zaprojektowany najczęściej z myślą o możliwości magazynowania dużej ilości danych. Co do funkcjonalności pozwalającej na analizę obrazów oprogramowanie to zazwyczaj nie jest bardzo rozbudowane i zaawansowane, bowiem dostawcą software’u jest najczęściej producent mikroskopów. - opowiada nam Pan Cezary Iwan, Koordynator Projektu „Akcelerator”, Kierownik Działu Inkubacji i Zarządzania Spin-Off. Choć producenci mikroskopów dostarczają najbardziej podstawową wersję oprogramowania, o wąskim zakresie funkcjonalności, to jak łatwo się domyślić ceny takiego softwareu są niesamowicie duże. - Dodatkowo, większość rozwiązań tego typu powstaje w oparciu o technologię danego producenta mikroskopów. – wyjaśnia Pan Iwan.

W ramach spółki BioPixCell kilku inżynierów i programistów pochodzących z Wrocławia (Bartłomiej Paszkiewicz, Łukasz Mirosław, Wojciech Tarnawski i Artur Chorążyczewski), z tytułami doktora nauk technicznych, współpracujący z ETH w Zurychu - szwajcarską wyższą uczelnią techniczną o światowej renomie - wpadło na pomysł stworzenia zaawansowanego systemu analizy obrazów mikroskopowych, który ma nie tylko pracować niezależnie od źródła pochodzenia obrazu, ale obok dedykowanych algorytmów i metod zawierać ma również algorytmy samouczące, dzięki którym możliwe będzie utworzenie dedykowanej dla użytkownika metody analizy jego danych obrazowych. Umożliwi to prowadzenie zaawansowanych badań analitycznych nawet początkującym użytkownikom.  –  opowiada nam Koordynator Akceleratora EIT+.

Jak dowiedział się nasz portal oferowane będą dwa modele zastosowania systemu. W pierwszym przypadku software instalowany będzie na komputerach i serwerach danej placówki badawczej, w drugim zaś oprogramowanie będzie oferowane w modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa). –  Ten drugi model polega na udostępnieniu aplikacji użytkownikom poprzez Internet, po wykupieniu subskrypcji, np. na rok, miesiąc, tydzień lub kilka dni. Eliminuje to potrzebę zakupu drogiego softwareu, instalowania go, aktualizacji, etc. Korzysta się z określonych funkcjonalności systemu w dowolnym momencie, na żądanie, a oprogramowanie działa na serwerze dostawcy. – wyjaśnia Pan Cezary Iwan.

Rozwiązanie typu SaaS oferowane przez BioPixCell umożliwi więc korzystanie z zaawansowanego systemu analizy obrazów mikroskopowych osobom, dla których obecnie dostęp do takich technologii jest utrudniony, bądź niemożliwy.

 

red. Tomasz Sznerch.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter